Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku

Wydarzenia w komunikacji


* * *

Wygodnie lecz z hałasem - „dziewiątką" przez ul. Wawrzyniaka

W minioną sobotę o godz. 23.20 ulicą Wawrzyniaka przejechał pierwszy tramwaj. Oznacza to zakończenie prac pierwszego, a zarazem najważnieiszego etapu tej inwestycji.
foto: Kurier Szczeciński nr 173 z dnia 11 sierpnia 1975
Aktualnie prowadzone są tu prace związane z pełnym włączeniem tego nowego torowiska do układu szynowego al. W. Polskiego. Spowodowało to, jednak pewien galimatias, gdyż w niedzielę jeździły tędy tramwaje linii 1, 2, 4, 5 i 9. Jako jeden z pierwszych prze jechał ul. Wawrzyniaka motorniczy Tadeusz Wieczorek:
Już o godzinie 22.00 byliśmy gotowi. Jednak czekaliśmy, aby ruszyć zgodnie z planem. Jest to nowe torowisko, a więc bardziej „miękkie" nie rzuca tramwajem.
Odmienne zdanie na ten temat mają mieszkańcy budynków przy ul. Wawrzyniaka. Jak dotychczas to nie możemy spać — mówi Kazimierz Chojnowski. Gdy pod oknem przejeżdża tramwaj, cały dom się trzęsie. Najgorzej jest wtedy gdy wozy zjeżdżają do zajezdni lub wyjeżdżają z niej. Walą wtedy jeden za drugim. Zupełnie jak na defiladzie broni pancernej.
Nie potrafimy odpowiedzieć na te zarzuty. Jest to obowiązkiem inwestora i wykonawcy. Zapewniano nas przed rozpoczęciem prac, że przesunięcie torów bezpośrednio pod okna budynków: mieszkalnych nie spowoduje żadnych komplikacji zamieszkującym tam ludziom. A zatem?

Opracowanie "macz" "Kurier Szczeciński nr 173", 11 sierpnia 1975 roku

* * *

W niedzielę pojedziemy tramwajem przez Wawrzyniaka

Wielomiesięczna przebudowa ul. Wawrzyniaka i przyległych węzłów komunikacyjnych zbliża się powoli ku końcowi. Przez piątek i sobotę wykonawcy mają zamiar zakończyć roboty umożliwiające ruch tramwajowy po nowych torach.
Pierwsze tramwaje pojadą ul. Wawrzyniaka w nocy z soboty na niedzielę. Nie oznacza to jednak całkowitego ukończenia modernizacji, na co szczecinianie mieszkający na Pogodnie czekają już z niecierpliwością. Jezdnie na al. Wojska Polskiego i ul. Mickiewicza w dalszym ciągu będą zamknięte dla ruchu kołowego.
W związku z tymi robotami nastąpią pewne zmiany w komunikacji MPK. Dziś tramwaje dzienne linii nr 1, 7, 8, 9 i 10 już przed godz. 23 zjadą do zajezdni Pogodno. Wcześniej też wyruszą na te linie wagony nocne, przy czym „jedynka" będzie kursowała od Stoczni Warskiego do Potulickiej, a „dziewiątka" wcale. Na odcinku od al. Mariana Buczka do Jeziora Głębokie będą w nocy jeździły autobusy.
Natomiast w sobotę „jedynka" będzie jeździła od stoczni na Pomorzany przez pl. Lenina i al. Piastów, a „dziewiątka" — z ul. Potulickiej do Lasku Arkońskiego. Al. Wojska Polskiego będą kursowały autobusy z częstotliwością co 4 minuty.
No i wreszcie w nocy z 9 na 10 tramwaje linii nr 1 i 9 pojadą przez ul. Wawrzyniaka. Od tego też czasu „dziewiątka" stale będzie kursowała ul. Wawrzyniaka, ul. Bohaterów Warszawy i ul. Krzywoustego, natomiast „jedynka" okresowo przez ul. Wawrzyniaka, ul. Jagiellońską i pl. Lenina do czasu uruchomienia drugiego rozjazdu torów na al. Wojska Polskiego.

Opracowanie "jas" "Kurier Szczeciński nr 172", 8 - 10 sierpnia 1975 roku

* * *

A przebudowa ul. Wawrzyniaka trwa... Remont zawalidroga

Od pewnego czasu przebudowa ul. Wawrzyniaka mocno skomplikowała życie w mieście. Zamknięto jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych — skrzyżowanie ul. Mickiewicza z ul. Bohaterów Warszawy. Wprowadzono uciążliwy, ale konieczny objazd, z którego kierowcy muszą korzystać do dziś choć tramwaje jeżdżą już po nowych torach.

foto: Al. Wituszyński, Kurier Szczeciński nr 149 z dnia 8 lipca 1975
Teraz podobny los spotkał al. Wojska Polskiego. Przyłącza nie torów powoduje, że cały ruch kołowy w stronę Głębokie go skierowano na ul. Wyspiańskiego, niezbyt do tego przygotowaną. Natomiast jadąc do śródmieścia trzeba krążyć uliczkami również niezbyt wygodnymi. Kiedy odwiedziliśmy plac budowy na al. Wojska Polskiego robotnicy KPRI przygotowywali wykop, w którym będą ułożone sączki, tłuczeń i płyty tzw. podtorza. Kierownik grupy robót KPKI Lech Szybowicz powiedział nam:
Jest okres urlopowy, mamy trochę mniej ludzi do pracy. Poza tym odczuwamy ciągle kłopoty z cementem. Ostatnio otrzymaliśmy dostawę 16 ton, ale to jest zdecydowanie za mało na wszystkie nisze budowy. Robimy jednak wszystko, aby przyspieszyć roboty. Tramwaje linii „9" będą mogły jeździć przez ul. Wawrzyniaka już w trzeciej dekadzie lipca. Do końca tego miesiąca chcemy ułożyć nowy tor na al. Wojska Polskiego i przywrócić normalny ruch. Wydaje mi się, że realnym termin zakończenia całości jest koniec sierpnia. Potem pozostanie już tylko uporządkowanie terenu i położenie nakładki asfaltowej.
A zatem w pełni sezonu letniego dwie główne ulice przelotowe Szczecina są praktycznie wyłączone dla ruchu kołowego. Samochody krążą więc po ciasnych i wyboistych uliczkach, niejednokrotnie błądzą po zakamarkach objazdu... kierowcy nasi i obcy narzekają.
Rozumiemy konieczność dokonywania remontów nawierzchni ulic i przebudowy torowisk. Nie podlega ona dyskusji. Tylko czy rzeczywiście prace te powinny być prowadzone w okresie największego nasilenia ruchu kołowego i w tak... powolnym tempie? Wprawdzie tzw. cykl dyrektywny tych robót wyznacza termin zakończenia w... lutym 1976 roku, ponoć ze względu na dodatkowe roboty jak układanie sieci wodn.kan. ale wydaje się nam, iż zaplanowano go z za dużym zapasem.

Opracowanie "jas" "Kurier Szczeciński nr 149", 8 lipca 1975 roku

* * *

Na Wawrzyniaka nadal plac budowy

Od kilku miesięcy ul. Wawrzyniaka jest jednym wielkim „placem budowy". Załoga Komunalnego Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych prowadzi tu budowę nowych torów tramwajowych w miejsce toru pojedynczego. Jednocześnie poszerzana jest cała ulica oraz modernizowane są węzły przy zbiegu ul. Wawrzyniaka z ul. Mickiewicza i z al. Wojska Polskiego. Zakres prac jest dość znaczny, trzeba bowiem przy okazji przełożyć całe niemal „uzbrojenie podziemne".
Oprócz robotników KPRI można tu spotkać brygady Urzędu Telefonów Miejscowych, Komunalnego Przedsiębiorstwa Remontowo-Budowlanego nr 3, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i Przedsiębiorstwa Eksploatacji Urządzeń Komunalnych.
Do chwili obecnej ułożone zostały nowe tory na całym prawie odcinku ul. Wawrzyniaka. W ostatnich dniach brygady KPRI wykonamy objazd dla tramwajów u zbiegu tej ulicy z ul. Mickiewicza i al. Bohaterów Warszawy. W tych dniach rozpocznie się przebudowa tego skrzyżowania. Prace potrwają tu ok. 6—8 tygodni (przez cały ten czas wstrzymany będzie ruch kołowy na skrzyżowaniu), po czym robotnicy KPRI przeniosą się na skrzyżowanie ul. Wawrzyniaka z al. Wojska Polskiego, gdzie dokonana zostanie podobna modernizacja węzła.
Kiedy zjawiliśmy się wczoraj na miejscu prac, dostrzegliśmy tylko kilku robotników. Według wyjaśnień udzielonych przez nadzorujących prace przedstawicieli KPRI, w prowadzeniu robót przeszkodził deszcz: trzeba było np. przerwać spawanie torów; część robotników zajęta była na zapleczu przygotowaniem do wywozu zdemontowanych wcześniej starych szyn inni oczekiwali na mechaniczne urządzenie do zrywania torów. Ponoć na ul. Wawrzyniaka pracuje ostatnio codziennie ok. 20-osobowa grupa robotników KPRI.
Wydaje się, że prowadzone tu roboty można jednak przyspieszyć. Wszak, jak już wspomnieliśmy, wiążą się one z koniecznością zamknięcia ruchu kołowego na bardzo ważnych dla miasta ulicach sąsiednich. Według zapewnień przedstawicieli KPRI całkowite zakończenie robót ma nastąpić jesienią br.

Opracowanie "tawo" "Kurier Szczeciński nr 105", 9-11 maja 1975 roku


* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Optymalizacja pod Internet Explorer