Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku

Wydarzenia w komunikacji


* * *

Jubileusz komunikacji miejskiej

Oto już drugie przedsiębiorstwo komunalne w naszym mieście doczekało się pięknego jubileuszu. Mowa o Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym, które od trzydziestu lat wozi szczecinian do pracy i do domu.

5 lipca 1945 roku niewielka grupa pionierów, głównie tramwajarzy z Poznania, podjęła się odbudowy zaplecza i zorganizowania, komunikacji w wyzwolonym Szczecinie. Było to trudne zadanie, bowiem wojna nie obeszła się łagodnie z taborem i urządzeniami. Sieć trakcyjna została zniszczona w 75 proc, a pojazdy - w 50 proc. Nie minął miesiąc, gdy między mieszkańcami rozeszła się elektryzująca wieść. Wkrótce ruszy pierwszy tramwaj!

To było 12 sierpnia. Pierwszy wagon koloru kremowego, przystrojony flagami narodowymi i zielenią wyjechał z zajezdni Niemierzyn w kierunku Bramy Portowej. Tramwaj jadący odgruzowanymi ulicami był wówczas czymś więcej niż zwykłym środkiem lokomocji. Stał się symbolem odrodzonego miasta.

Dziś MPK należy do krajowych potentatów. 293 tramwaje jeżdżą 10 liniami o łącznej długości 87 km. Natomiast długość linii autobusowych obsługiwanych przez 225 autobusów wynosi 334 kilometry. W tym roku przedsiębiorstwo przewiezie 205,5 min pasażerów.

Wyniki osiągane przez MPK są zasługą przede wszystkim ofiarnie pracującej 3,5-tysięcznej załogi. Sama tylko kadra fachowców liczy kilkudziesięciu pracowników z wyższym wykształceniem. Ponad 200 osób uzupełnia w tej chwili swoje wykształcenie w szkołach średnich i na uczelniach. Wszyscy oni,inżynierowie, technicy, robotnicy warsztatowi, kierowcy i motorniczy, swą pracą gwarantują sprawne działanie komunikacji miejskiej.

Pracownicy MPK są także znani z dużego zaangażowania, licznych zobowiązań i prac społecznych na rzecz miasta. Tylko w ubiegłym roku wartość wykonanych przez nich czynów wyniosła 349 tys. zł, natomiast zobowiązania produkcyjne - to niebagatelna kwota prawie 4 mln zł.

Poprawiły się zdecydowanie warunki pracy. Wybudowano nowe zaplecze techniczne > budynek socjalno-biurowy przy ul. Klonowica. Obecnie powstaje zaplecze techniczne dla autobusów w Dąbiu i Policach, modernizowana jest zajezdnia tramwajowa na Pogodnie.

W tym miejscu należy także wspomnieć o przebudowie linii tramwajowych i modernizacji układu komunikacyjnego w całym mieście. Wszystko to w połączeniu ze staraniami dyrekcji o nowoczesny tabor tramwajowy i autobusowy zmierza do zapewnienia szczecinianom komunikacji na miarę lat osiemdziesiątych.

Warto też powiedzieć o sprawach socjalnych. Pracownicy MPK mają rozbudowaną w roku ubiegłym przychodnię lekarską, zatrudniającą obecnie 8 lekarzy i 18 osób personelu pomocniczego. Mogą korzystać z domu wypoczynkowego w Świnoujściu i ośrodka kolonijno-wczasowego w Krzynkach, W najbliższym czasie zostanie także przekazany ośrodek rekreacyjny w Marianowie.

Długo można mówić o pracy i dorobku szczecińskiego MPK. Okazją do podsumowania tych osiągnięć będzie jutrzejsze spotkanie z zasłużonymi pracownikami, a także uroczysta sesja KSR.

Opracowanie: "jas", "Kurier Szczeciński nr 147, 4-6 lipca 1975 roku


* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Optymalizacja pod Internet Explorer