Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Komunikacja miejska w 1956 rokuOpracowanie Remigiusz Grochowiak. Nr 1-2 1997 rok


Wagony typu L w Szczecinie

Niektórzy pracownicy pewnie je jeszcze pamiętają. Te duże czteroosiowe wagony motorowe z początku naszego wieku były charakterystycznym widokiem na szczecińskich torowiskach na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Zachowało się po nich zaledwie parę zdjęć i zapisów w księgach taborowych. Dziś chciałbym przybliżyć trochę losy tych, trochę już zapomnianych wagonów.

Historia wagonów typu L rozpoczyna się w 1901 roku, kiedy to Towarzystwo Wrocławskiej Kolei Ulicznej /BSEG/ sprowadziło z Zakładów Budowy Wagonów Falkenried 50 czteroosiowych wagonów silnikowych. Były to wagony z otwartymi pomostami, 28 siedzeniami dla pasażerów na ławkach wzdłuż wagonu i należały do największych eksploatowanych wówczas w przedsiębiorstwach tramwajowych. Około 1928 roku rozpoczęto modernizację tych wagonów. Otrzymały one nowe nadwozia z zamkniętymi pomostami i mocniejsze silniki. Możliwe, że modernizację tych wagonów przeprowadzono w Zakładach Linke-Hofmann-Busch we Wrocławiu, bowiem część źródeł podaje właśnie tę fabrykę i rok 1928, jako miejsce i czas budowy tych wagonów.

W 1939 roku było we Wrocławiu 49 wagonów typu L /nr 2001-2049/. Po wojnie najprawdopodobniej 25 z zachowanych wagonów przewieziono do Pafawagu, skąd po remoncie pojechały w 1946 roku do Warszawy, gdzie otrzymały numery 501-525. Tam jeździły blisko dziesięć lat. Wycofane zostały w grudniu 1955 roku i 17 sztuk trafiło do Szczecina, przy czym jeden z wagonów został rozebrany na części zamienne. Pozostałe 16 zostało skierowane do ruchu. Początkowo wagony te spotkać można było na różnych liniach - częste wykolejenia na ostrzejszych łukach sprawiają, że wkrótce kieruje się je głównie do obsługi linii 1: Głębokie - Potulicka.

Nieznane są szczecińskie numery tych wozów, pojedyńcze zdjęcia przedstawiają jedynie wagony oznaczone numerami 42 i 43. Wozy te, na skutek nie najlepszego stanu technicznego stosunkowo szybko były kasowane. W 1960 roku były w Szczecinie już tylko 3 wagony typu L, zaś ostatni wagon motorowy zjechał z ulic w 1963 roku. Lecz nawet wycofanie z eksploatacji nie kończy jeszcze historii kilku wagonów silnikowych.

Prawdopodobnie część z wycofanych w 1958 roku została przebudowana na doczepne, lecz ostatnia doczepka tego typu została skasowana jeszcze w tym samym roku. Kilka wagonów zakończyło swoją służbę jako bufety, jeden zaś został w 1961 roku przekazany do Portu, gdzie jeździł aż do 1964 roku /por. w artykule "Tramwaj w Porcie"/.


* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Optymalizacja pod Internet Explorer