Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Historia linii

* * *

Linia 85: Podjuchy Dworzec < -- > Smocza/Falskiego

Trasa:
Dworzec Niebuszewo - Boguchwały - Asnyka - Kołłątaja - Staszica - Lubomirskiego - Wyzwolenia - Plac Rodła

W dniu 6 sierpnia 2001 roku utworzono zastępcze linie autobusowe 84 i 85 na czas prac związanych z budową ronda Giedroycia, co wymusiło czasowe wstrzymanie komunikacji tramwajowej w związku z odcięcie wjazdu na skrzyżowanie od strony centrum (oraz odcięcie tramwajów od zajezdni Niemierzyn).

Linie te, utworzono z myślą ułatwienia pasażerom komunikacji szczecińskiej przesiadki z tramwaju linii 3 (skróconej do placu Rodła). Przystanek końcowy zlokalizowano na wylocie z placu, a przystanek początkowy przed wjazdem na plac Rodła (wspólne z dzisiejszymi liniami nocnymi 522, 531, 532).

Po zakończonej budowie ronda 29 października 2001 roku przywrócono normalną organizację ruchu komunikacji miejskiej, samo Rondo Giedroycia oddano do użytku 27 października 2001 roku, a linia 85 kursowała jeszcze do dnia następnego. Linię obsługiwały cztery autobusy przegubowe z zajezdni Dąbie.

Częstotliwość kursowania wynosiła co 6 minut w szczycie, co 12 minut poza szczytem i w dni świąteczne, a co 18 minut wieczorami.

Na stałe

Po 12 letniej przerwie z dniem 1 lutego 2014 roku reaktywowano linie 85 przemianowując dotychczasowa linia 55 Bis. Linia jeździ na tej samej trasie co poprzedniczka - na trasie Podjuchy Pętla – Smocza/Falskiego.

Jednocześnie wprowadzona została korekta rozkładów jazdy w godzinach porannych. W godzinach szczytów przewozowych kursy są wykonywane co 20 minut.

Aktualna trasa:

PODJUCHY PĘTLA – Metalowa – Krzemienna – Smocza – Falskiego – (z powrotem: Falskiego – Przewiewna) SMOCZA/FALSKIEGO

Z dniem 8 października 2015 roku na wniosek pasażerów w dni powszednie wprowadzono skomunikowanie linii 55 z autobusem linii 85, na przystanku Podjuchy Pętla o godzinie 6:04. Autobus linii 55 na linię 85 oczekuje maksymalnie 3 minuty.

29 stycznia 2018 roku w związku z uruchomieniem części autobusowej węzła autobusowo - tramwajowego na pętli "Turkusowa" oraz zmianą siatki przebiegu linii autobusowych prawobrzeża, linia 85 od tej pory obsługiwana jest zgodnie z planowanymi kursami w dni powszednie z częstotliwością co 20 minut w godz. 5:00 - 18:00 i co 30 minut po godzinie 18:00. Kursy są skomunikowane z linią 64.

Od 1 sierpnia 2021 roku linia kursuje na wydłużonej trasie do nowo wybudowanej pętli „Podjuchy Dworzec” (przystanek nr 82721). Pętla/węzeł znajduje się kilometr dalej na południowy zachód przy drodze 31 w stronę osiedla Klucz-Żydowce, od starej pętli "Podjuchy". Częstotliwość kursowania linii nie ulegnie zmianie.

Podjuchy Dworzec < — > Smocza — Falskiego
Metalowa — Szarego — Szlamowa — Metalowa (z powrotem: Metalowa — Szarego — Szlamowa) — Krzemienna — Smocza — Falskiego (z powrotem: Falskiego — Przewiewna — Krzemienna)

Od 20 września 2021 roku do odwołania zostały wprowadzone zmiany w kursowaniu linii 85 na odcinku Podjuchy Dworzec – Klucz Autostrada. Zmiany mają ułatwić poruszanie się na trasie z powodu pojawiających się dużych zatorów drogowych, a co za tym idzie powodowanych opóźnień na linii. Rozwiązanie było czasowe, do momentu zakończenia utrudnień w rejonie przebudowywanego węzła "Granitowa".

• na linii 85 w dni powszednie w godzinach 7–17 wydłużono trasę do pętli „Klucz Autostrada”. Na odcinku Podjuchy Dworzec – Klucz Autostrada autobusy zatrzymywały się na przystankach linii 64. Nastąpiła korekta godzin odjazdów, częstotliwość kursowania nie uległa zmianie.

Na czas usunięcia odłamkowo – lotniczej bomby (250 Lb GP AN-M 57) ważącej 118 kg produkcji amerykańskiej z czasów II wojny światowej w dniu 19 kwietnia 2024 roku od godziny 9:45 do odwołania nastąpiło zawieszenie kursowania linii na ten czas, a mieszkańcy ulic Smocza, Falskiego, Leśników, Polanka, Wschodniej, Grzegorzewskiej, Prószczyńskiego, Korczaka mieli zakaz przebywania w tym okresie na otwartej przestrzeni. Przed godziną 11:00 udrożniono ruch na autostradzie A6 w obie strony. Bombę znaleziono na terenie Puszczy Bukowej w pobliżu tzw. Dębu Wartownika.


* * *



Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki



Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.