Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Przebudowa Arkońskiej i Niemierzyńskiej


* * *

Arkońska i Niemierzyńska otwarte

Od soboty otwarto dwie kluczowe ulice w szczecińskiej dzielnicy Niebuszewo - Arkońską i Niemierzyńską

Zakończyła się modernizacja tych arterii. Koszt inwestycji to ok. 54 mln zł, z czego 42 mln zł stanowi dotacja unijna. Zakres prac rozpoczętych w lutym ub. roku obejmował gruntowną przebudowę obu ulic. Wraz z budową nowego wiaduktu wchodził w zakres piątego etapu budowy obwodnicy śródmiejskiej. Podczas robót wymieniono sieć trakcyjną i torowiska tramwajowe.

Na ulicy Arkońskiej wytyczony został buspas, a na wysokości przystanków wybudowane zostały specjalne wyniesienia w celu uspokojenia ruchu. Na obu ulicach wybudowane zostały nowe chodniki. Kierowcy jeżdżą po równym asfalcie, który zastąpił nierówną kostkę. Wybudowana została także droga dla rowerów. Inwestycja dofinansowana była ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Prace wykonywało konsorcjum dwóch firm: Energopol Szczecin i ZUE S.A. Kraków. Obwodnica śródmiejska Szczecina ma połączyć północne i południowe dzielnice miasta omijając centrum. Prace podzielono na dziesięć etapów. Całość ma mieć 9,2 km.

Opracowanie "PAP", "24 Kurier" 1 grudnia 2012 roku

* * *

Powrót trójki

22 września 3 wróciła na trasę do Lasu Arkońskiego. Powrót trójki zbiega się z Europejskim Dniem Bez Samochodu i obchodami 115 – lecia uruchomienia tramwaju elektrycznego w Szczecinie. Tego dnia komunikacja miejska w całym mieście będzie bezpłatna. W ramach święta komunikacji w godzinach 9 – 19 „na trójkę” wyjedzie historyczny skład tramwajów typu N.

Ostatni raz trójka do Lasku Arkońskiego pojechała pod koniec marca 2011 roku. W tym czasie w ramach inwestycji współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej zmodernizowane zostały ulice Niemierzyńska i Arkońska oraz fragment ulicy Krasińskiego (pomiędzy aleją Wyzwolenia a ulicą Niemcewicza) oraz część alei Wyzwolenia. Zakres prac obejmował także wymianę torowiska tramwajowego i sieci trakcyjnej. Spółka Tramwaje Szczecińskie zmodernizowała także pętlę w Lasie Arkońskim.

W ramach tej samej inwestycji wybudowano nowy wiadukt kolejowy. Przebudowane zostały skrzyżowania z ulicą Papieża Pawła VI i ulica Wszystkich Świętych.

Uruchomienie linii 3 powoduje likwidacją zastępczej linii autobusowej 803 a linia 80 kursować będzie w obu kierunkach ulicą Arkońską.

* * *

Tramwaje na nowym torowisku - 22 września 2012

foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

* * *

Czekanie na trójkę

Nadal nie wiadomo, kiedy tramwajami linii „3" będzie możliwy ponownie dojazd do szpitala i dalej do pętli w Lesie Arkońskim

Na ulicach Niemierzyńskiej i Arkońskiej z nowymi torowiskami wciąż trwają odbiory techniczne i jednocześnie roboty. Dopiero po zaplanowanych na przyszły tydzień jazdach próbnych okaże się, kiedy one wrócą na nowe torowiska w ulicach Krasińskiego, Niemierzyńskiej i Arkońskiej.

Odbiory techniczne sieci tramwajowej i towarzyszącej jej infrastruktury na ulicach Arkońskiej i Niemierzyńskiej rozpoczęły się kilka tygodni temu, ale to nie oztnacza, że ekipy budowlańców zeszły już z placu budowy. Do poniedziałku (4 września) mają być wykonane niezbędne prace wynikające z odbioru technicznego. Testy na wymienionych torach zapowiadane są na środę i czwartek (5 i 6 września). Wówczas zapadnie decyzja, czy ruch tramwajów na tej trasie do Lasu Arkońskiego zostanie wznowiony.

W tym tygodniu układane były jeszcze m.in. chodniki na wysokości nowych przystanków. Ciężki sprzęt niwelował grunt pod niej chociażby od strony ul. Tatrzańskiej. Z kolei na tych urządzonych na wysepkach między jezdniami tuż za wiaduktem przy wylocie obwodnicy z ul. Wszystkich Świętych montowane też były wiaty.

Gotowa do eksploatacji od kilku tygodni jest za to pętla w Lesie Arkońskim, która przeszła doraźny remont. Wystarczy zawiesić tylko ponownie tablice z rozkładami jazdy na przystankowych słupach.

Opracowanie "mir", "24 Kurier" 1 września 2012 roku

* * *

Odbiory sierpniowe - grafik dla „trójki"

Znana jest oficjalna pierwsza z dat rozpoczęcia odbioru robót przez miasto związanych z przebudową ulic Niemierzyńskiej i Arkońskiej. Nie w przyszłym, a dopiero w kolejnym tygodniu inspektorzy nadzoru rozpoczną lustrację wymienionych w nich torowisk tramwajowych i trakcji. Za sprawdzanie jakości wykonanych prac zabiorą się dokładnie 7 sierpnia, we wtorek

To informacja aktualna na dziś - zastrzegał w czwartek Dariusz Wołoszezuk z zespołu prasowego biura komunikacji społecznej i marketingowej magistratu.

Odbiory techniczne sieci tramwajowej -jak zaznaczył D. Wołoszczuk - wykonane zostaną w pierwszej kolejności, by możliwie jak najszybciej można było przywrócić kursowanie po tej trasie składów „trójki". A to wszystko w trosce o osoby chcące się dostać do szpitala. Dojazd do niego jest utrudniony i dni udręki mają być skrócone do minimum, gdy chodzi o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Odbiory techniczne zajmą od kilku do kilkunastu dni. I dopiero po nich odbędą się pierwsze testowe przejazdy tramwajów.

Dokładna data powrotu „3" na stałą trasę w związku z tym wciąż jest niewiadomą. Dopiero po jej ponownym uruchomieniu planowane są odbiory prac drogowych i wykonanych poboczy, w tym podjazdów do posesji, rozjazdów w boczne ulice i chodników (te ostatnie w wielu miejscach jeszcze nie zostały ułożone). To oznacza, że dla samochodów jeszcze przez najbliższe tygodnie obie ulice będą zamknięte.

Opracowanie "mir", "Kurier Szczeciński" 27 lipca 2012 roku

* * *

26 lipca 2012 - na trasie trójki

foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

* * *

Trójka wróci, ale kiedy

25 lipca 2012 roku

Trwają odbiory techniczne wymienionych torowisk w ulicach Niemierzyńskiej i Arkońskiej. Kończy się też odbiór techniczny pętli w Lesie Arkońskim po przeprowadzonym na niej interwencyjnym remoncie. W najbliższych dniach nową infrastrukturę przetestują pierwsze pojazdy techniczne, po nich na próby techniczne wjadą tramwaje. „Trójka" starą trasą ponownie być może pojedzie 1 sierpnia, ale pewności wciąż nie ma

W zeszłym tygodniu, we wtorek, rozpoczęły się - określając językiem urzędniczym - tzw. procedury odbiorowe na pętli tramwajowej w Lesie Arkońskim. Jeszcze wczoraj krzątali się tam jednak robotnicy krakowskiej firmy ZUE, której „Tramwaje Szczecińskie" zleciły doraźny remont. Montowali na nowo przęsła ogrodzenia i wymiatali piach zalegający na szynach wzdłuż odbudowanych peronów przystankowych i w wypełnieniach podbudowy torowiska we fragmentach wyłożonej brukową kostką. Torowisko zostało naprawione i odbudowane tylko w części - w sumie na długości 186 metrów, wymienione zostały trzy zwrotnice. Odcinkami tramwaje będą pokonywać jednak pętlę nadal po starych szynach.

Inwestycja na pętli „trójki", za którą miasto zapłaci prawie 3,3 mln zł, polegała również na wzmocnieniu podłoża - ekipy ZUE wymieniły grunt na jej części. Z okolicznych stawów leśnych woda przesiąkała do tego stopnia, że niecka pętli zamieniała się w spory staw. Czy z powodu podmokłej okolicy woda nie zacznie znów wybijać okaże się najpewniej nie wcześniej niż po najbliższej zimie. Na słupach pojawiła się równocześnie nowa sieć trakcyjna. Tyle że zawisła ona - niestety - na starych i lekko skorodowanych słupach z równie nie pierwszej już świeżości kablami wewnątrz, doprowadzającymi do sieci zasilanie. Słupy w większości jedynie przeszły tzw. retusz, dostawiono do nich bądź wzmocniono osadzające je w gruncie fundamenty i odmalowano na szaro.

Równolegle inspektorzy nadzoru „lustrują" efekty prac w ulicach Niemierzyńskiej i Arkońskiej - w pierwszej kolejności sprawdzają, jak wykonane zostały na nich torowiska (planowany koniec robót drogowych to ostatni tydzień sierpnia). Jednocześnie wymienione do podstaw szyny przechodzą ostatnie „szlifowanie" nim będą mogły po nich przetoczyć się pierwsze wagony.

Jak oświadczył Dariusz Wołoszczuk z zespołu prasowego biura komunikacji społecznej i marketingowej urzędu miasta, spodziewany przejazd pierwszego składu technicznego, sprawdzający gotowość torowisk do bezpiecznego użytku, to kwestia kilku najbliższych dni. Czy składy „trójki" powrócą na stałą linię w terminie, o którym była mowa wcześniej? Jak usłyszeliśmy we wtorek, żadna konkretna data na razie nie pada. Mimo podawanej wieści, że pod szpital i dalej tramwaje dowiozą pasażerów już 1 sierpnia. Jak na razie nie ma odważnych, którzy potwierdziliby doniesienia o tak optymistycznym scenariuszu.

Opracowanie "Mirosław Winconek", "Kurier Szczeciński" 25 lipca 2012 roku

* * *

Na Arkońskiej kleją europejskie pasy.
"Farba to przeżytek"

19 lipca 2012 roku

Farba to przeżytek - mówią dziś specjaliści od oznakowania poziomego i przejeżdżają walcem po aplikacji strzałki skrętu w lewo. Takie znaki są droższe, ale lepiej widoczne i dłużej przetrwają na asfalcie

foto: Andrzej Szkocki, Farba, pędzel i szablony w technologii
foto: Andrzej Szkocki
Oznakowanie kładzie się na asfalcie, po którym przejeżdża rozściełacz. Aplikacja jest wtapiana w nawierzchnię. Nazywa się to "in-lay" - tłumaczy Michał Matecki z firmy Embud, która zajmuje się umieszczaniem oznakowania przy ulicy Arkońskiej. Ile trwa taki proces? Tyle, ile zajmuje asfaltowanie nawierzchni.

Według pracowników firmy Embud nowoczesna metoda powoli będzie wypierała dotychczasowe pasy malowane farbą. Wytrzymują one około roku. Natomiast aplikacje wtapiane w asfalt mogą podobno przetrwać pięć, sześć lat i są sześć razy lepiej widoczne w nocy. W przeciwieństwie do farby można też od razu po nich chodzić czy jeździć.

Z tego, co mi wiadomo, jest to pierwsza tak duża aplikacja w zachodniej Polsce. Najbliżej chyba tylko Warszawa stosuje takie techniki - mówi Michał Matecki. Taka metoda jest powszechnie stosowana w USA i na zachodzie Europy, spotkamy ją w Niemczech, Holandii. Jest droższa, ale podchodzimy tylko raz do pracy i oznakowania.

Po skończeniu całej ulicy Arkońskiej walec i aplikacje ze znakami przeniosą się na sąsiednią ulicę. Za miesiąc nowoczesne pasy i znaki mają być wtapiane w asfalt przy Krasińskiego.

Opracowanie "Maurycy Machnio ", "gs24.pl" 19 lipca 2012 roku

* * *

Odbiór wyremontowanej pętli

18 lipca 2012 roku

Tramwaje Szczecińskie - dział inwestycji rozpoczął odbiór pętli w Lesie Arkońskim. Mają na to 14 dni. Będą zapoznawać się z dokumentacją wykonawców. Nieoficjalnie mówi się, że tramwaje pojadą już 1 sierpnia, a oficjalnie ruszą dopiero po zakończeniu prac na Arkońskiej – Niemierzyńskiej.

* * *

Modernizacja pętli tramwajowej w Lasku Arkońskim - zakończona

17 lipca 2012 roku

17 lipca 2012 roku rozpoczęły się procedury odbiorowe od wykonawcy prac tj. firmy ZUE S.A. z Krakowa, które mogą potrwać około dwóch tygodni.

W ramach tej inwestycji wartej ok. 3,3 miliona złotych m.in.
- zostało wzmocnione podłoże fragmentu pętli (wykonawca wymienił grunt na części pętli),
- naprawiono i odbudowano torowisko na długości 186 metrów,
- wymieniono trzy zwrotnice,
- naprawiono i odbudowano sieć trakcyjna (w tym wymieniono, dostawiono i wzmocniono fundamenty słupów trakcyjnych);
- naprawiono, odbudowano i uporządkowano infrastrukturę towarzyszącą na terenie pętli.

Niezależnie od modernizacji pętli w ramach dwóch innych inwestycji drogowych (przebudowa ul. Arkońskiej i Niemierzyńskiej a także budowy V etapu Obwodnicy Śródmiejskiej) zmodernizowane zostały torowiska w ciągu ul. Arkońskiej, Niemierzyńskiej oraz na fragmencie ul. Krasińskiego i części al. Wyzwolenia.

* * *

Pętla "trójki" prawie gotowa - relacja fotograficzna

12 lipca 2012 roku
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

* * *

Pętla "trójki" prawie gotowa

11 lipca 2012 roku

Do niedzieli ekipy spółki ZUE mają zakończyć remont interwencyjny pętli tramwajowej "trójki" w Lesie Arkońskim. Gdyby do niego nie doszło, przystanek końcowy w fatalnym stanie nie nadawałby się do bezpiecznej eksploatacji

Całkiem realna jeszcze kilka miesięcy temu była sytuacja, że tramwaje nie wrócą na zmodernizowaną trasę w ulicach Krasińskiego, Niemierzyńskiej i Arkońskiej. Mimo że sfatygowane torowisko zaczęło się zapadać dużo wcześniej na podmokłym terenie, miasto nie uwzględniło przebudowy pętli przy okazji prowadzonych tam inwestycji. Zakładało, że jej przebudowę można odłożyć aż do czasu kolejnego etapu inwestycji, czyli dalszej przebudowy ul. Arkońskiej i ul. Spacerowej i planowanym wraz z nią przedłużeniem torowiska do skrzyżowania z al. Wojska Polskiego.

Po badaniach geologicznych i ekspertyzach gruntu roboty w trybie pilnym zlecił odpowiedzialny za eksploatację torowisk w mieście przewoźnik "Tramwaje Szczecińskie". Przywrócenie do użytku wcześniej zdewastowanej pętli kosztowało dodatkowo około 2,5 mln zł.

Trzeba było wzmocnić podłoże, niecka - która zamieniła się w staw pośrodku pętli - wypełniona została dodatkową warstwą ziemi. Na nowo ułożone zostały szyny na całej jej długości i rozjazdach, podbudowa pod nie wypełniana jest teraz wierzchnią warstwą tłucznia. Montowana jest na nowo trakcja, odnowiono perony. Do wykonania pozostało jeszcze ogrodzenie. Po karczowaniu drzew w jej rejonie mają być posadzone nowe rośliny.

Opracowanie "mir", "Kurier Szczeciński" 11 lipca 2012 roku

* * *

Pętla, Arkońska i Niemierzyńska

16 czerwca 2012 roku

Według mojego rozeznania prace na pętli, Arkońskiej i Niemierzyńskiej idą dobrym tempem i powoli zbliżają się ku końcowi. Najważniejszą sprawą w tej chwili jest oddanie pętli tramwajowej w Lesie Arkońskim, aby można jeszcze przed czasem uruchomić komunikację tramwajową.

Na całej długości ulic Arkońskiej i Niemierzyńskiej trwają prace wykończeniowe. Układana są chodniki, stawiane są nowe mury oporowe przy skarpach, remontowane są stare. Kładziony jest asfalt. Brygady krakowskiej firmy sprawdzają i naciągają trakcję napowietrzną. Z tempa tych prac wynika, że inwestycja może zakończyć się jeszcze przed przewidywanym październikowym terminem.

* * *

foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

* * *

foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

* * *

Pogłoski o opóźnieniach na budowie Obwodnicy Śródmiejskiej
oraz ulic Arkońskiej i Niemierzyńskiej są nieprawdziwe

11 czerwca 2012 roku

Jest duża szansa, że inwestycje zostaną skończone nawet przed terminem – twierdzi Leszek Kuszelewicz z Energopolu. Teraz chcemy zlikwidować utrudnienia

Najpierw słyszeliśmy, że tramwaje ulicami Niemierzyńską i Arkońską pojawią ponownie w grudniu lub styczniu. Nie udało się. Później, że pasażerowie skorzystają z komunikacji miejskiej w marcu. Też nic z tego. Kolejny termin to maj.

Torowiska są niemal gotowe i nie ma najmniejszych przeszkód, by pojechały nimi tramwaje – powiedział nam Leszek Kuszelewicz z firmy Energopol, odpowiedzialny za budowę Obwodnicy Śródmiejskiej. Brakuje jeszcze asfaltu na długości około 150 metrów. Nie w naszej części inwestycji, ale i to nie ma wpływu na udrożnienie ruchu. Problem leży jednak w zupełnie czymś innym. Nie ma skończonej pętli i z tego powodu, do zakończenia jej przebudowy, tramwaje nie pojadą. Byliśmy pewni, że skończy się to wcześniej. Termin jednak jest na lipiec i jego trzeba oczekiwać. Nie my jesteśmy wykonawcą tej inwestycji.

Przedstawiciel Energopolu zapowiedział, że przystępują do budowy brakującej części drugiej nitki ulicy Wszystkich Świętych. Trwa likwidowanie skarpy, który kolidowała z przebiegiem drogi. Kończy się również rozbiórka starej, nieczynnej już stacji LPG znajdującej się nieopodal.

Prawda jest taka, że z tym wszystkim wyprzedzamy nasze harmonogramy. Mamy czas do października. Tymczasem do czerwca powinniśmy na całym placu budowy skończyć roboty ziemne. W lipcu zabieramy się za kładzenie w warstw ścieralnych i czerwonych dróg rowerowych. W sierpniu chcemy rozpocząć już odbiory, co oznacza, że najpóźniej we wrześniu roboty powinny się zakończyć. Do tego czasu nie będziemy już raczej wprowadzać istotnych zmian w organizacji ruchu.

Obecnie uciążliwe dla wszystkich kierowców są również uskoki, które znajdują się między innymi na nowej ulicy Wszystkich Świętych. Samochody o niskim zawieszeniu nie mają szans, żeby nie zahaczyć podwoziem. O problemie napisał nam również Marek Czarnowski.

Rozumiem, że jest to teren budowy, ale nie należy zostawiać czegoś takiego. Łatwo można roztrzaskać samochód, bo uskoki są dosyć wysokie. Powinno się je jak najszybciej zlikwidować – alarmuje. Rzeczywiście tych uskoków jest sporo i nie są bezpieczne. Podwykonawcy mieli je usunąć już teraz, jednak musieli jechać w Polskę na budowy związane z przygotowaniem do mistrzostw Europy. Wracają za kilka dni i zostaną zobligowani do tego, by to naprawić.

Dariusz Wołoszczuk ze szczecińskiego magistratu w rozmowie z nami potwierdził, że pogłoski o opóźnieniach są nieprawdziwe. Zagrożenia nie ma, a wykonawcy zapewniają, że starają się by zarówno Trasę Północną, jak ulice Niemierzyńską i Arkońską oddać w tym samym czasie.

Opracowanie "Andrzej Kus", "Moje Miasto", 11 czerwca 2012 roku

* * *

27 maja na placu budowy

foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy
foto:Janusz Światowy

* * *

Arkońska. Można jechać, ale czy warto?
Kiedy niskopodłogowce?

24 kwietnia 2012 roku

Przepisy nie zakazują już przejazdu od al. Wojska Polskiego przez Spacerową i Arkońską. Nowe drogi są coraz bardziej widoczne, ale ich budowa skończy się dopiero w wakacje

W piątek drogowcy umożliwili kierowcom przejazd pod wiaduktem kolejowym na ul. Arkońskiej. To najważniejsze udogodnienie od czasu rozpoczęcia budowy - uważa Dariusz Wołoszczuk z Biura Prasowego miasta. Faktycznie oznacza to możliwość przejazdu trasy od Arkonki do ul. Papieża Pawła VI.

Owszem, można. Znaki, przepisy, ani wykonawca tego nie zakazują, ale nie polecamy tej trasy. Jeśli ktoś może skorzystać z objazdu, lepiej, by tak jechał. Droga wzdłuż ul. Arkońskiej jest ciągle w budowie, nawierzchnia jest zmienna, często można się natknąć na wywrotkę lub inny pojazd związany z budową - wyjaśnia Wołoszczuk.

Budowa jezdni w wielu miejscach jest już na ukończeniu. Podobnie z torowiskiem, które wymieniane jest teraz na odcinku pomiędzy ul. Tatrzańską i szpitalem. Wiadomo już, że buspas na tym odcinku nie będzie w innym (kilkukrotnie droższym kolorze) niż pozostała część jezdni.

Jak będzie wyglądać nowa ulica, można zobaczyć w rejonie wiaduktu kolejowego, gdzie ul. Arkońska przechodzi w Niemierzyńską. Wyasfaltowana, szeroka jezdnia, z wtopionymi w nią torami tramwajowymi wygląda imponująco. Na pasie w stronę centrum miasta od kilku dni położona jest już warstwa ścieralna asfaltu. Sam wiadukt jest zupełnie nowy. Powstał w sąsiedztwie starego, poniemieckiego, który służył dojazdom szczecinian na plażę do Trzbieży, a w ostatnich latach do celów przemysłowych do przewozu chemikaliów z Polic na południe Polski.

Widoczny jest też przebieg nowej części obwodnicy śródmiejskiej (od skrzyżowania z ul. Duńską do Arkońskiej). Większość drogi jest już wytyczona krawężnikami.

Ul. Arkońska i Niemierzyńska mają być skończone do 24 sierpnia, a obwodnica śródmiejska do października, ale w związku z tym, że obie inwestycje wykonuje ta sama firma, wykonawca chce zakończyć prace w tym samym terminie - pod koniec wakacji - zapowiada Wołoszczuk.

To mobilizuje także Tramwaje Szczecińskie. Chodzi o modernizację pętli "Arkońska". W maju chcemy podpisać umowę na te prace, a wykonawca będzie miał dwa miesiące na przebudowę pętli - zapewnia Krystian Wawrzyniak, prezes TS. To oznacza, że już po wakacjach do Lasku Arkońskiego będą mogły pojechać tramwaje niskopodłogowe.

Opracowanie "Mariusz Rabenda", "gazeta.pl", 24 kwietnia 2012 roku

* * *

Przejazd pod wiaduktem nad Arkońską otwarty w jedną stronę

20 kwietnia 2012 roku

Kierowcy mogą już przejechać (w jedną stronę) pod wiaduktem kolejowym nad ulicą Arkońską. To umożliwia przejazd z ul. Wszystkich Świętych na ulicę Papieża Pawła VI i dalej w kierunku al. Wojska Polskiego

Zmiany w organizacji ruchu obowiązują od piątku. Kierowcy muszą jednak bardzo uważać. Skrzyżowanie ulic Wszystkich Świętych i Arkońskiej to wciąż plac budowy, po którym poruszają się ciężarówki, koparki itp.

Dla samochodów otwarty został tylko jeden kierunek ruchu: z ulicy Wszystkich Świętych przez Arkońską do Papieża Pawła VI. W drugą stronę przejazd jest zabroniony. Przypominają o tym znaki drogowe. Pierwszy ustawiony jest na skrzyżowaniu ulic Papieża Pawła VI z ul. Słowackiego, drugi - przed skrzyżowaniem z Arkońską. Z naszych obserwacji wynika jednak, że część kierowców łamie zakaz, by skrócić sobie drogę do szpitala. Jednak - zgodnie z obecną organizacją ruchu - legalny dojazd do szpitala jest możliwy tylko przez ul. Wszystkich Świętych. Na końcu tej ulicy trzeba skręcić w prawo i jechać (tymczasowo) przez gotowe już torowisko tramwajowe.

Na razie nie jest możliwe otwarcie ruchu pod wiaduktem w dwóch kierunkach - mówi Dariusz Wołoszczuk z biura prasowego szczecińskiego magistratu. Ulica Wszystkich Świętych jest jednokierunkowa. Na skrzyżowaniu z ul. Arkońską powstałoby zbyt duże zamieszanie.

Na ul. Arkońskiej i ul. Niemierzyńskiej trwa obecnie przebudowa dróg i torowisk. Prace wykonuje szczeciński Energopol. Zgodnie z harmonogramem ulice mają być gotowe w drugiej połowie roku.

Docelowo do ul. Arkońskiej będzie można dojechać budowanym obecnie V odcinkiem obwodnicy śródmiejskiej. Fragment obwodnicy od ul. Krasińskiego, poprzez ul. Chopina, do ul. Arkońskiej również będzie oddany do eksploatacji w drugiej połowie roku. Także tam prace wykonuje Energopol. Inwestycje mają unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Opracowanie "akr", "gazeta.pl", 20 kwietnia 2012 roku

* * *

Trochę zdjęć z placu budowy

17 kwietnia 2012 roku
foto:Janusz Światowy, 17.04.2012
foto:Janusz Światowy, 17.04.2012
foto:Janusz Światowy, 17.04.2012
foto:Janusz Światowy, 17.04.2012
foto:Janusz Światowy, 17.04.2012
foto:Janusz Światowy, 17.04.2012
foto:Janusz Światowy, 17.04.2012
foto:Janusz Światowy, 17.04.2012
foto:Janusz Światowy, 17.04.2012
foto:Janusz Światowy, 17.04.2012
foto:Janusz Światowy, 17.04.2012
foto:Janusz Światowy, 17.04.2012
foto:Janusz Światowy, 17.04.2012

* * *

Zmiany na ul. Arkońskiej

17 kwietnia 2012 roku

Prace asfaltowe na ul. Arkońskiej i Niemierzyńskiej wymuszają wprowadzenie kolejnych zmian w organizacji ruchu.

Z powodu asfaltowania torowiska pomiędzy Muzeum Techniki i Komunikacji (ul. Niemierzyńska) a siedzibą NFZ (ul. Arkońska) nie będzie możliwy przejazd przez torowisko od wtorku 17 kwietnia do czwartku 19 kwietnia 2012 roku. Wjazd na teren szpitala będzie możliwy jedynie od strony ul. Wszystkich Świętych.

Zmieni się także trasa autobusów linii 80, które będą kursowały na skróconej trasie Łukasińskiego – Arkońska – Łukasińskiego. Powrót na ul. Łukasińskiego będzie odbywał się ul. Papieża Pawła VI, Zaleskiego, al. Wojska Polskiego do ul. Szafera i dalej stałą trasą. Autobusy nie będą dojeżdżały do pętli na Osiedlu Arkońskim.

W piątek 20 kwietnia br. wykonawca prac firma Energopol, która wykonuje prace związane z budową V etapu Obwodnicy Śródmiejskiej oraz remontuje ul. Arkońską i Niemierzyńską planuje wprowadzenie znacznych ułatwień w ruchu. Dopuszczony ma być jednokierunkowo ruch pod wiaduktem na ul. Arkońskiej w stronę ul. Papieża Pawła VI.

* * *

Arkońska: Na tramwaje poczekamy aż do maja

Wiadukt nad ulicą Arkońską jest już gotowy. Torowisko - jak zapewniają wykonawcy - będzie gotowe w marcu i wtedy miały zacząć jeździć tędy tramwaje. Ale nie pojadą

Nowy wiadukt kolejowy nad ulicą Arkońską wymaga jeszcze pomalowania. Na 13 lutego zaplanowano jego odbiór. Jeśli zakończy się pozytywnie, pociągi będą mogły jeździć po nim już w obie strony. Niestety, nie mamy dobrych informacji dla pasażerów komunikacji miejskiej, którzy czekają na wznowienie ruchu tramwajowego. Poczekamy na to co najmniej do maja.

Mieliśmy wczoraj spotkanie z zamawiającym i podjęto decyzję, że na puszczenie tramwajów trzeba będzie jeszcze poczekać. My z torowiskiem gotowi będziemy już w marcu, jednak nie od nas to zależy - mówi Leszek Kuszelewicz z firmy Energopol. Dowiedzieliśmy się, że musimy wszystko oddać gotowe. Nie w etapach, jak było mówione wcześniej. Przypuszczamy, że jest to spowodowane tym, że pętla na ulicy Arkońskiej nie będzie jeszcze gotowa. Trudno. Poczekamy do maja. Wtedy zgłosimy całość robót do odbioru. Nie będziemy czekali na innych. Wykonawcom plany krzyżuje mróz, który doskwiera wszystkim od kilku dni. Na niektórych terenach ziemia zamarznięta jest do głębokości 70 cm.

Przez to musieliśmy ograniczyć trochę swoje prace, choć nie wpłynie to na opóźnienia w całkowitym terminie oddania robót. Na koniec sierpnia ma być zrobiona ulica Arkońska i Niemierzyńska. Kolejny etap Obwodnicy Śródmiejskiej ma być gotowy w październiku. Wszystko postaramy się oddać jednak do sierpnia - mówi Kuszelewicz i zapowiada, że teraz już nie będzie żadnych poważniejszych utrudnień. Pod wiaduktem kolejowym jest już asfalt. Wykonawcy czekają na uzgodnienie z zarządem dróg organizacji ruchu, by umożliwić samochodom przejazd.

Już będzie można jechać nowym asfaltem od szpitala do ul. Pawła VI. Jeździmy też po nitce docelowej ulicy Wszystkich Świętych. W jednym odcinku zrobiona jest z tłucznia, ale bardzo dobrze utwardzona. Mróz nie pozwolił położyć nam asfaltu - mówi Kuszelewicz.

Opracowanie "Andrzej Kus", "gs24.pl", 2 lutego 2012 roku

* * *

Wiadukt gotowy

Gotowy jest już wiadukt nad ul. Arkońską. To kluczowy fragment V etapu Obwodnicy Śródmiejskiej

Trwają procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie nowego obiektu. Dopuszczenie go do eksploatacji pozwoli na wprowadzenie zmian w organizacji ruchu w tym rejonie miasta - informuje Dariusz Wołoszcuk z Biura Promocji i Informacji UM.

Nowy wiadukt został zbudowany od podstaw w niecały rok. W pobliżu nowego obiektu przecinają się dwie realizowane przez miasto inwestycje o łącznej wartości ok. 120 mln zł. Obie dofinansowane są ze środków Unii Europejskiej – Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego. To budowa V odcinka Obwodnicy Śródmiejskiej oraz modernizacja ul. Niemierzyńskiej i Arkońskiej. Obie inwestycje realizuje szczeciński Energopol.

Piąty odcinek Obwodnicy Śródmiejskiej połączy ul. Krasińskiego z ul. Arkońską. W praktyce to budowa nowej drogi o długości ponad 2 km, która będzie miała po dwa pasy ruch w każdą stronę, ścieżki rowerowe, chodniki. Prace drogowe są w zaawansowanej fazie, a niektóre fragmenty trasy zostały udostępnione kierowcom. W ramach tej inwestycji wykonane zostało już przejście podziemne na wysokości ul. Łabędziej. Trwają prace wykończeniowe. Do nowego układu drogowego dostosowywana jest ul. Chopina, która została zmodernizowana na odcinku kilkuset metrów. Obecnie trwają prace związane z budową sygnalizacji świetlnych.

Do nowego układu drogowego dostosowywana jest także ul. Krasińskiego, która przebudowywana jest na odcinku od ul. Łuczniczej w kierunku Warszewa. Prace polegają na dobudowaniu kilkuset metrowego odcinka prowadzącego na Warszewo. Piąty odcinek Obwodnicy Śródmiejskiej gotowy będzie w drugiej połowie roku. W tym samym czasie gotowa ma być przebudowana ul. Arkońska i Niemierzyńska. Powstanie tam specjalny pas autobusowo-tramwajowy.

Opracowanie "t", "24kurier.pl", 25 stycznia 2012 roku

* * *

Przebudowa wiaduktu kolejowego nad ulicą Arkońską

Przez kilka miesięcy pociągi jadące w kierunku Polic przejeżdżały tymczasowymi torami położonymi na tymczasowym przęśle wiaduktu. Teraz już jest bezpieczniej, bo jeden z torów jest już gotowy

Cały czas jednak trwa przebudowa wiaduktu kolejowego nad ulicą Arkońską. Prace koncentrują się nad jego drugą połową. Kłopoty mają jednak nie tylko przejeżdżające pociągi.

Pod wiaduktem nie można przejechać samochodem - informuje inżynier kontraktu Leszek Kusielewicz. Pierwsza nitka jest oddana. Pociąg jeździ po nowym wiadukcie. Druga nitka - w tej chwili trwają prace rozbiórkowe konstrukcji odciążającej. Będziemy rozbierać podpory, wywozić całą konstrukcję, po której pociąg jeździł tymczasowo. Będziemy rozbierać resztki starych przyczółków.

Na 22 listopada przewidziano montaż drugiej konstrukcji wiaduktu. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to być może pod koniec roku na Arkońską i Niemierzyńską wrócą tramwaje. To trudne zadanie, ale nie niemożliwe.

Opracowanie "Marek Borowiec", "Polskie Radio Szczecin", 4 listopada 2011 roku

* * *

Roboty na Niemierzyńskiej i Arkońskiej
stan na 22 października 2011

W związku z otwarciem ruchu na Krasińskiego Energopol, w ramach tej samej inwestycji rozpoczął już modernizację skrzyżowania ul. Niemierzyńskiej z ul. Żupańskiego - Lenartowicza i od Krasińskiego.

Od Krasińskiego w stronę Żupańskiego są cięte i wyjmowane stare torowiska tramwajowe, jest kładziona infrastruktura podziemna (kanaliza, rury gazowe itp.). Od Muzeum na ulicy Niemierzyńskiej w stronę wiaduktu kolejowego - stare torowiska są wyrwane, teren splantowany i przygotowany pod budowę nowych. Miejscami położono już nowe tory i trwają prace przy ich montażu - prace te wykonuje Zakład Usług Trakcyjnych z Krakowa, trwają również prace przy budowie nowej kanalizy.

Druga nitka wiaduktu kolejowego nad ulicą Arkońską została położona. Pod wiaduktem trwają prace przy kładzeniu instalacji gazowej jak i kanalizacyjnej. Od wiaduktu w stronę Lasu Arkońskiego wybudowana została nitka jezdni. Na starej jezdni w stronę ulicy Serbskiej - stare tory tramwajowe jeszcze nie zostały zdemontowane.

Tak to wyglądało

foto:Janusz Światowy, 28.80.2010
foto:Janusz Światowy, 28.08.2010
foto:Janusz Światowy, 28.08.2010
foto:Janusz Światowy, 28.08.2010
foto:Janusz Światowy, 28.08.2010
foto:Janusz Światowy, 28.80.2010
foto:Janusz Światowy, 28.08.2010
foto:Janusz Światowy, 28.08.2010
foto:Janusz Światowy, 28.08.2010
foto:Janusz Światowy, 28.08.2010
foto:Janusz Światowy, 28.80.2010
foto:Janusz Światowy, 28.08.2010
foto:Janusz Światowy, 28.08.2010
foto:Janusz Światowy, 28.08.2010
foto:Janusz Światowy, 28.08.2010

Tak to wygląda w czasie budowy

foto:Janusz Światowy, 22.10.2011
foto:Janusz Światowy, 22.10.2011
foto:Janusz Światowy, 22.10.2011
foto:Janusz Światowy, 22.10.2011
foto:Janusz Światowy, 22.10.2011
foto:Janusz Światowy, 22.10.2011
foto:Janusz Światowy, 22.10.2011
foto:Janusz Światowy, 22.10.2011
foto:Janusz Światowy, 22.10.2011
foto:Janusz Światowy, 22.10.2011
foto:Janusz Światowy, 22.10.2011
foto:Janusz Światowy, 22.10.2011
foto:Janusz Światowy, 22.10.2011
foto:Janusz Światowy, 22.10.2011
foto:Janusz Światowy, 22.10.2011

* * *

Ulica Krasińskiego wreszcie otwarta

Mieszkańcy Niebuszewa nareszcie odetchną. Po wielu miesiącach oczekiwań część ulicy Krasińskiego zostaje dziś ponownie dopuszczona do ruchu.

Ze starej nawierzchni nie ma już śladu po kostce brukowej pamiętającej lata czterdzieste ubiegłego wieku. Powstała nowa nawierzchnia, chodniki i torowisko tramwajowe. Przystanki dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Tę część ulicy zmodernizował w ramach przebudowy Arkońskiej i Niemierzyńskiej Energopol Szczecin. To otwiera też przejazd aż do ulicy Duńskiej mówi inż. Jerzy Geniusz. Jak dodaje, pozostałe, niezbędne prace będą wykonywane później.

W związku z otwarciem ruchu na Krasińskiego na swoją starą trasę wracają też, ale od poniedziałku autobusy linii pospiesznej B – informuje Marta Kwiecień Zwierzyńska z Zarządu Dróg.

Jeszcze w tym miesiącu Energopol, w ramach tej samej inwestycji planuje rozpoczęcie modernizacji skrzyżowania ul. Niemierzyńskiej z ul. Żupańskiego i Lenartowicza.

Opracowanie "Marek Borowiec", "Polskie Radio Szczecin", 22 października 2011 roku

Tak to wygląda

foto:Janusz Światowy, 22.10.2011
foto:Janusz Światowy, 22.10.2011
foto:Janusz Światowy, 22.10.2011
foto:Janusz Światowy, 22.10.2011
foto:Janusz Światowy, 22.10.2011

A tak wyglądało

foto:Janusz Światowy, 28.08.2011
foto:Janusz Światowy, 28.08.2011
foto:Janusz Światowy, 28.08.2011
foto:Janusz Światowy, 28.08.2011
foto:Janusz Światowy, 28.08.2011
foto:Janusz Światowy, 11.07.2011
foto:Janusz Światowy, 11.07.2011
foto:Janusz Światowy, 11.07.2011
foto:Janusz Światowy, 11.07.2011
foto:Janusz Światowy, 11.07.2011
foto:Janusz Światowy, 11.07.2011
foto:Janusz Światowy, 11.07.2011
foto:Janusz Światowy, 11.07.2011
foto:Janusz Światowy, 11.07.2011
foto:Janusz Światowy, 11.07.2011

* * *

Niebuszewo zakorkowane
przynajmniej do końca października

Ulica Krasińskiego między Niemcewicza a aleją Wyzwolenia nadal nieprzejezdna

Pierwotnie kierowcy mieli tamtędy pojechać pod koniec sierpnia, później 30 września, ale prace nadal trwają. Zmotoryzowani muszą korzystać z uciążliwych objazdów przez Orzeszkowej i Kołłątaja. Tam najczęściej tworzą się korki.

Wszyscy jesteśmy zdenerwowani takim stanem rzeczy - przyznaje zastępca dyrektora wydziału inwestycji Urzędu Miasta Bożena Kowalewska. Tak my, jak i inżynier kontraktu monitoruje postęp robót, prace jeszcze trwają. Opóźnienia wynikają z nieprzewidzianego uzbrojenia, kolizji. Wykonawca ma jeszcze do zakończenia chodnik, oznakowanie i wprowadzenie formalne czasowej organizacji ruchu.

Dokumenty związane z pozwoleniem na wprowadzenie takiej organizacji ruchu nie trafiły jednak jeszcze do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska - informuje Radosław Tumielewicz. Z tego co wiem, projekt jest teraz konsultowany z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego i policją.

Wszystko wskazuje na to, że przez wspomniany odcinek ulicy Krasińskiego nie przejedziemy wcześniej niż w ostatniej dekadzie października.

Opracowanie "Marek Borowiec", "Polskie Radio Szczecin", 10 października 2011 roku

* * *

Wiadukt w barwach Floating Garden

Wczoraj w nocy na ulicy Arkońskiej montowano elementy wiaduktu kolejowego. W grudniu przywrócimy już pod nim ruch tramwajowy. Będzie możliwy dojazd do szpitala - mówią wykonawcy z Energopolu

 Foto: Adam Słomski, Układanie przęsła na wiadukcie kolejowym nad Arkońską
Foto: Adam Słomski
Wiadukt docelowo będzie w kolorze zielonym. Rzeczywiście przypomina barwy związane z wizją Floating Garden – mówi Wojciech Kołtun odpowiedzialny z ramienia firmy Energopol za przebudowę wiaduktu kolejowego na ulicy Arkońskiej. Jego elementy zostały przywiezione z Chojnic trzema potężnymi samochodami. Wczoraj w nocy zostały wciągnięte na nasypy. Teraz trzeba je dokładnie ustawić, co do milimetra.

Po wyprofilowaniu wiadukt będzie spawany, wykonawcom zajmie to dwa tygodnie. Później będzie czas na wklejanie szyn. Etap ten zakończy się za miesiąc, wtedy też ruch pociągów zostanie przerzucony na nitkę docelową. Tymczasowe przęsło zostanie rozebrane. Wcześniej wiadukt będzie musiał przejść próby obciążeniowe przy wykorzystaniu pełnego składu. Dopiero później będzie można przystąpić do rozbiórki drugiego torowiska.

Teraz czekamy na drugą konstrukcję. Jest już produkowana i przyjedzie do nas za miesiąc – mówi Kołtun. Gotowy most oddamy do użytku w grudniu. Wtedy też możliwy będzie pod nim przejazd. Ulicą Niemierzyńską i Arkońską pojadą już tramwaje. Dodatkowo udostępnimy przejazd pod wiaduktem dla mieszkańców ulicy Pawła VI.

Opracowanie " Andrzej Kus", "gs24.pl", 21 września 2011 roku

* * *

Przebudowa trwa

W cieniu wielkiej przebudowy układu dróg w centrum Szczecina, wokół powstającej Galerii „Kaskada", prowadzona jest niemniej ważna inwestycja: modernizacja prawie czterokilometrowego ciągu ulic: Niemierzyńskiej i Arkońskiej. Obecnie ekipy remontowe układają torowisko na obu naprawianych jezdniach

Przebudowa Arkońskiej - Niemierzyńskiej rozpoczęła się pod koniec lutego. Jest podzielona na dwa etapy: pierwszy, modernizacja ul. Niemierzyńskiej - od al. Wyzwolenia do wiaduktu kolejowego przy skrzyżowaniu z ul. Papieża Pawła VI i drugi, remont ul. Arkońskiej od krzyżówki z ul. Wszystkich Świętych do pętli tramwajowej linii nr 3.

Jak się dowiedzieliśmy, do tej pory najwięcej czasu wykonawca poświęcał robotom ziemnym i rozbiórkowym - jezdni, torowiska i wiaduktu. Ale na niektórych odcinkach obu ulic jest już wykonane wzmocnienie podłoża, a na ul. Arkońskiej - na odcinku pomiędzy ul. Wojciechowskiego a wejściem głównym do szpitala - jest już gotowa jedna nitka jezdni (z tym że jeszcze bez wierzchniej, tzw. ścieralnej, warstwy asfaltu). Prawie na całej długości ciągu remontowanych ulic przygotowywana jest podbudowa pod przyszłe torowisko.

Przypomnijmy, że cała inwestycja składa się jednak nie z dwóch, lecz trzech etapów prac. Ten ostatni polegać będzie na modernizacji ul. Spacerowej ciągnącej się od pętli tramwajowej, wzdłuż stadionu Arkoni, nad kąpieliskiem „Arkonka", do krzyżówki z al. Wojska Polskiego. Planuje się, że prace na tej ulicy rozpoczną się dopiero po ukończeniu przebudowy ulic Arkońskiej i Niemierzyńskiej.

To niezwykle ważna dla Szczecina inwestycja drogowa. Bowiem dopiero wtedy, kiedy obwodnica śródmiejska połączy się z ul. Arkońską (przy skrzyżowaniu z ul. Wszystkich Świętych), a ta ostatnia poprowadzi nas do al. Wojska Polskiego, obwodnica (przynajmniej po części) zacznie spełniać swoją funkcję. Na to jednak będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Prace wykonuje konsorcjum Energopol Szczecin – ZUE Kraków. Inwestycja dofinansowana jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007–2013.

Opracowanie "Leszek Wójcik", "24Kurier.pl", 1 sierpnia 2011 roku

* * *

Wieści z placu budowy
stan na dzień 20 lipca 2011

Prace koncentrują się wokół wiaduktu przy skrzyżowaniu ulicy Pawła VI i od Pawła VI do ulicy Serbskiej, jak również od pętli w Lasie Arkońskim do ulicy Serbskiej. Rozbierana jest stara nawierzchnia jezdni i wyeksploatowanych szyn.

Od pętli w Lasie Arkońskim do budynku Narodowego Funduszu Zdrowia postawiono nowe słupy sieci trakcyjnej wraz z latarniami. Gotowy jest spory odcinek prawej jezdni (do centrum) ulicy Arkońskiej do położenia asfaltu. Na odcinku od ulicy Harcerzy do samej pętli zdemontowano całe stare torowisko.

 Foto: Janusz Światowy, W dalszym ciągu prowadzone są prace na ulicy Krasińskiego
Układane są również na poszerzonych poboczach nowe chodniki i wjazdy do posesji. Na ulicy Niemierzyńskiej w tej chwili są prowadzone prace koło Gimnazjum, choć zamknięta jest ona od ulicy Żupańskiego. Jednocześnie trwają prace ziemne, układane jest nowe torowisko. Rozpoczęła się przebudowa wjazdu w ulicę Niemierzyńską z ulicą Krasińskiego, w dalszym ciągu trwają prace modernizacyjne odcinka do ulicy Wyzwolenia i ulicy Słowackiego.

* * *

Zmiany na Krasińskiego i Wyzwolenia

Od poniedziałku (18 lipca br.) inaczej będziemy jeździć po Niebuszewie. Modernizująca ul. Arkońską i Niemierzyńską firma Energopol udostępni dla ruchu skrzyżowanie al. Wyzwolenia z ul. Słowackiego i ul. Krasińskiego (bez możliwości przejazdu przez ul. Krasińskiego). Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych skrzyżowanie może zostać otwarte jeszcze w weekend

W zamian, w poniedziałek rano na blisko dwa miesiące, Energopol zamknie dla ruchu skrzyżowanie ul. Krasińskiego z ul. Niemcewicza i ul. Niemierzyńską" - informuje Dariusz Wołoszczuk z Biura Promocji i Informacji UM.

Wykonawca ma do końca wakacji wymienić infrastrukturę podziemną na obu skrzyżowaniach oraz położyć nawierzchnię. "W tym czasie skończyć się ma także trwający obecnie remont ul. Krasińskiego (odcinek od al. Wyzwolenia do ul. Niemierzyńskiej). Dzięki tym pracom we wrześniu nie będzie już objazdów ul. Krasińskiego i ruch pojazdów będzie mógł wrócić na stałe trasy" - dodaje Wołoszczuk.

Na najbliższe dwa miesiące zostaną jednak wytyczone objazdy (w tym autobusów komunikacji miejskiej). Ruch zostanie skierowany na ul. Orzeszkowej i Kołłątaja.

Prace wykonywane są w ramach modernizacji ul. Niemierzyńskiej i Arkońskiej. Zadanie to współfinansowane jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego

Opracowanie "b", "24Kurier.pl", 16 lipca 2011 roku

* * *

Piesi znów będą zablokowani.
Pozostanie długi spacer

Przez trzy dni zamknięte będzie przejście pod wiaduktem na ulicy Arkońskiej. To ogromne utrudnienie dla pieszych, którym nie pozostawia się żadnego, sensownego obejścia blokady

Przejście pod wiaduktem kolejowym zostanie zamknięte we wtorek 10 maja. Tego dnia rozpocznie się rozbiórka drugiej części betonowej konstrukcji. W jej miejscu powstanie nowa. Całość ma związek z budową obwodnicy śródmiejskiej i przebudową ulicy Niemierzyńskiej i Arkońskiej. W miejscu starego wiaduktu powstanie nowy.

Przejście pod wiaduktem po raz pierwszy zostało zamknięte w kwietniu, kiedy rozbierano jego pierwszą część. Piesi zostali tym zupełnie zaskoczeni, nikt wcześniej nie informował, że trasa zostanie zamknięta. Ludzie forsowali przeszkodę przechodząc przez wysoki nasyp kolejowy. Także tym razem nie ma dla nich żadnego, sensownego rozwiązania. Wyznaczono wprawdzie obejście (mają być strzałki) ale trasa to długi spacer przez okolice Różanki. Dla idących ulicą Niemierzyńską w kierunku szpitala przy Arkońskiej oznacza to około czterokrotne wydłużenie drogi.

Opracowanie "akr", "gazeta.pl", 6 maja 2011 roku

* * *

Można przejść pod wiaduktem

Przejście dla pieszych pod wiaduktem kolejowym jest już otwarte

Pierwotnie wykonawca, który rozpoczął wyburzanie jednego z dwóch przęseł wiaduktu nad ulicą Arkońską we wtorek przewidywał, że potrwa do do 10 dni. Udało się to zrobić wcześniej informuje inżynier kontraktu Mirosław Skrzecz.

Piesi zatem znów mogą bezpiecznie przechodzić, ale nadal nie ma w tym miejscu możliwości przejazdu samochodami.

Opracowanie "Marek Borowiec", "Polskie Radio Szczecin", 31 marca 2011 roku

* * *

Pierwszy dzień rozbiórki wiaduktu na Arkońskiej za nami

Wykonawcy zakładali, że rozbiórka potrwa do niedzieli. - Skończymy jednak wcześniej i mieszkańcy znowu będą mogli przechodzić pod obiektem - mówi Wojciech Kołtun, kierownik budowy

 Foto: Adam Słomski, Rozbiórka części wiaduktu miała potrwać do niedzieli. Wykonawcy liczą, że zakończy się już dzisiaj późnym wieczorem
Foto: Adam Słomski
Skuwanie wiaduktu kawałek po kawałku, przy użyciu specjalistycznych maszyn rozpoczęło się wczoraj rano. Ze względów bezpieczeństwa zamknięto przejście dla pieszych. Wykonawcy kierowali mieszkańców ścieżkami alternatywnymi.

Teraz mogę powiedzieć, że obawialiśmy się, że konstrukcja zacznie się w niekontrolowany sposób rozpadać - mówi Wojciech Kołtun, kierownik budowy. Okazało się, że jest bardzo wytrzymała. Pracowaliśmy do późnego wieczora. Jutro zamierzamy skończyć rozbiórkę, ewentualnie może się przedłużyć do piątku.

Opracowanie "wiadomości", "gs24.pl", 29 marca 2011 roku

* * *

Stop. Piesi zawiaduktowani na Niemierzyńskiej

Bez ostrzeżenia budowlańcy zamknęli przejście dla pieszych pod wiaduktem na ul. Niemierzyńskiej. Nie wytyczono żadnych obejść. Zdesperowani przechodnie, którzy chcą dotrzeć od strony miasta np. do szpitala, wspinają na nasyp kolejowy, nielegalnie chodzą po torach. Problem dotyczy również rowerzystów

Przejścia pod wiaduktem kolejowym w ciągu modernizowanych ulic Niemierzyńskiej i Arkońskiej nie ma od wtorku rano. Zamknięto je bez wcześniejszej zapowiedzi. Komunikat Urzędu Miasta o zmianie organizacji ruchu, która ma obowiązywać do końca tygodnia, dotarł do mediów dopiero o 9.31. Półtorej godziny wcześniej do "Gazety" dodzwoniły się pielęgniarki, które utknęły w drodze do pracy w szpitalu przy ul. Arkońskiej. Autobusem "za tramwaj" dotarły przed wiadukt, który dla samochodów i tramwajów zamknięty jest od kilku dni.

Teraz jest zamknięty także dla pieszych. Nie możemy przejść! - alarmowały zaskoczone kobiety.Ostatecznie brnąc w piachu, wspięły się na kolejowy nasyp i przeszły przez tory. Do pracy spóźniły się 20 minut.

W pułapkę wpadli też studenci ZUT. Przejście pod wiaduktem jest na trasie z akademików przy ul. Chopina do budynków uczelni przy ul. Papieża Pawła VI. - Koleżanka zgubiła na nasypie but na obcasie, ale udało nam do niego dokopać - opisywał poranną przygodę Marek. Studenci szybko opracowali nową trasę: chodzą ścieżką między działkami i przez nielegalne przejście przez tory w pobliżu akademików. W kilku miejscach w gliniastej nawierzchni wyryli litery ZUT i strzałkę - żeby inni nie błądzili. Ale po południu przy wiadukcie dalej można było spotkać zdezorientowanych pieszych.

Szukam żony. Wie pan, którędy mogła pójść? - zaczepił mnie straszy pan, kiedy robiłem zdjęcia. Pan Henryk zabrał małżonkę do szpitala przy ul. Arkońskiej. Zajechali na parking przy ul Papieża Pawła VI. - Dalej droga zamknięta, wiec żona powiedziała, że pójdzie pieszo. Na pewno nie wiedziała o zamkniętym wiadukcie. Miała tylko wręczyć lekarce kwiaty i wrócić, a nie ma jej półtorej godziny. Starsza pani zapewne nie wybrała drogi przez tory, jak dwaj rowerzyści, którzy, po chwili konsternacji, z rowerami na ramionach na naszych oczach zaczęli forsować skarpę.

Dzwonimy do Mirosława Skrzecza, inżyniera kontraktu. Z pieszymi jest problem - nie kryje nasz rozmówca. Jednak nikt nie powinien być zaskoczony, bo wykonawca, firma Energopol, na jednej z konferencji prasowych ostrzegała, że ruch pieszych pod wiaduktem może być "czasowo wstrzymywany". Skrzecz przyznał jednak, że pod hasłem "czasowo" kryły się godziny, a nie dni. Wszystko zmieniło się, gdy ruszyła rozbiórka. Walące się kawały żelbetu, zbrojenia i wielkie tumany pyłu okazały się nie do okiełznania. Po prostu nie ma możliwości, by w czasie rozbiórki piesi mogli bezpiecznie tamtędy chodzić - tłumaczy.

Inżynier zapewnia, że nakazał wykonawcy ustawienie do środy tablic informacyjnych, wyznaczających pieszym obejście. Tyle że dla idących od strony ul. Niemierzyńskiej (tam, gdzie kończy bieg "za tramwaj" linii 803) do szpitala oznacza to niemal marsz na orientację. Obejście ma bowiem prowadzić wzdłuż seminarium do Różanki, a potem parkową aleją na polanę, skąd jedna ze ścieżek prowadzi do ul. Bułgarskiej z wylotem w ul. Arkońską. Taka trasa wydłuża dojście do szpitala co najmniej czterokrotnie (w stosunku do drogi pod wiaduktem). Ale według Mirosława Skrzecza innego wyjścia nie ma. Budowę schodków i tymczasowego przejścia przez nasyp koło wiaduktu uznał za "niemożliwą".

Opracowanie "Andrzej Kraśnicki jr", "gazeta.pl", 29 marca 2011 roku

* * *

Zakaz przechodzenia pod wiaduktem
przy ul. Arkońskiej/Niemierzyńskiej

Zgodnie z komunikatem umieszczony, na stronie internetowej ZDiTM - przynajmniej przez tydzień nie będzie można przechodzić pod wiaduktem przy ul. Arkońskiej / Niemierzyńskiej.

Związane jest to z budową V etapu Obwodnicy Śródmiejskiej. Energopol Szczecin rozpoczyna wyburzanie starego wiaduktu kolejowego. Wkrótce w jego miejscu zostanie wybudowany nowy obiekt, który będzie szerszy i przestronniejszy.

Niniejsze związane jest z pracami rozbiórkowymi starego obiektu od wtorku 29 marca br. przez ok. tydzień ze względów bezpieczeństwa wstrzymany zostanie ruch pieszych pod wiaduktem. Od 26 marca wiadukt wyłączony został dla ruchu kołowego i tramwajowego.

* * *

Rekonesans po Niemierzyńskiej i Arkońskiej

W sobotę 26 marca odbyłem rekonesans po trasie linii 3, 803 i 803A. Trasy tych linii są nieźle oznakowane, także pasażerowie nie powinni mieć kłopotu. Jednak zawsze są jakieś mankamenty. Nasunęły mi się następujące spostrzeżenia i tak:

• Na pętli tramwajowej przy Dworcu Niebuszewo tramwaje trzech linii (2, 3 i 12) oczekują na pasażerów w dużym ścisku (ledwo ledwo mieszczą się na pętli),

• przystanek dla linii autobusowej 803 (Dworzec Niebuszewo) jest zastawiony przez parkujące samochody osobowe i autobus z ledwością mieści się w wyznaczonym miejscu, a czasami zatrzymuje się obok i w związku z tym utrudnia ruch. Policja lub Straż Miejska powinna przyjrzeć się tej sytuacji. Natomiast na tymczasowej pętli w Lesie Arkońskim, na przeciwko przedwojennej wiaty tramwajowej nie problemów z postojem pojazdu,

• przystanek początkowy Kołłątaja znajdujący się w ciągu ulicy Wyzwolenia (na odcinku od ulicy Krasińskiego do ronda) linii 803A jest wspólny z linią pośpieszną B, i moim skromnym zdaniem jak również kierowców obsługujących linie nie powinien znajdować się z tej strony ulicy, gdyż blokuje jeden pas ruchu. Usytuowanie przystanku w tym miejscu jest również mylące dla pasażerów,
Autobus oczekuje tu na pasażerów 4 minuty. W związku z tym tworzą się korki (sobota), a co będzie w dzień powszedni? - można sobie wyobrazić. Wg kierowców autobusów przystanek winien znajdować się po drugiej stronie ulicy po objechaniu ronda, gdzie byłby przystankiem początkowym i końcowym,

• jazda linią 803A przez ulicę Żupańskiego nie nastraja optymistycznie, jest bardzo wąsko. Z jednej i drugiej strony parkują samochody. Prawa strona ulicy Żupańskiego pomimo znaku zakazu postoju jest dosłownie zabita samochodami. Również tutaj Policja i Straż Miejska winna zwrócić baczną uwagę na zachowania kierowców,

• dalsza jazda linią 803A ulicą Niemierzyńską, na razie nie powoduje trudności w kierunku tymczasowej pętli Pawła VI. Na samej tymczasowej pętli Pawła VI autobus nie zatrzymuje się w chwili obecnej stoi na ulicy Niemierzyńskiej, gdyż trwają jeszcze prace przy jej budowie i porządkowaniu terenu. Jak twierdzi szef nadzorujący to przedsięwzięcie pętla powinna być gotowa jeszcze dzisiaj (26 marca) lub najdalej 27 marca.

• brygady Tramwajów Szczecińskich rozpoczęły demontaż trakcji napowietrznej poczynając od ulicy Wyzwolenia w stronę Lasu Arkońskiego. Mają kilka dni na tę operację.

Rozpoczęły się również prace przygotowawcze potrzebne do rozbiórki wiaduktu kolejowego. Od strony ulicy Arkońskiej zdjęto trakcję napowietrzną, usunięto tory kolejowe, wywozi się w tej chwili tłuczeń. Usuwa się obwałowanie ochraniające przyczółki wiaduktu. Praca wre pełną parą. Wg kierownictwa budowy odtworzenie wiaduktu powinno potrwać dwa miesiące przy sprzyjających warunkach. Same prace na ulicy Arkońskiej rozkręcają się. Niżej trochę zdjęć.


przystane Kołłątaja w ciagu ulicy Wyzwolenia i tworzące się korki
ulica Żupańskiego
przy tymczasowej pętli Pawła VI, postój na ulicy Niemierzyńskiej
przystanek Pawła VI linii 803A
pętla w budowie

* * *

Od soboty nie przejedziesz Niemierzyńską

Kolejny etap budowy obwodnicy śródmiejskiej i modernizacji ciągu ulic Arkońska-Niemierzyńska rozpoczyna się w sobotę. To oznacza zamknięte ulice i zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej

W sobotę rozpocznie się burzenie wiaduktu kolejowego, który stoi u zbiegu ul. Niemierzyńskiej i Arkońskiej. Musimy go rozebrać, a w jego miejsce zbudować nowy. Powstanie tam obniżona jezdnia, prześwit pod wiaduktem będzie o metr wyższy niż dziś. To sprawia, że przynajmniej na trzy miesiące ten rejon jesteśmy zmuszeni całkowicie wyłączyć z ruchu - wyjaśnia Leszek Kuszelewicz, kierownik budowy z firmy Energopol.

Budowa wiaduktu jest dość skomplikowaną operacją, bo budowlańcy będą musieli przez cały czas utrzymywać możliwość kursowania pociągów, które tędy jeżdżą m.in. do Zakładów Chemicznych "Police". Zbudujemy tam tymczasowy wiadukt ze specjalnej konstrukcji stalowej, który będzie służył w czasie, gdy stary będzie zburzony, a nowy jeszcze niezbudowany - wyjaśnia Kuszelewicz.

Od soboty inaczej funkcjonować będzie w związku z tym komunikacja publiczna. Tramwaj linii nr 3 przez najbliższe kilkanaście miesięcy ma jeździć do dworca Niebuszewo. Częstotliwość kursów nie zmieni się, będą odbywać się co 12 min. - wyjaśnia Barański. Ponadto wprowadzamy dwie linie autobusowe "za tramwaj".

I tak:
• linia 803 będzie jeździła na trasie Dworzec Niebuszewo - Orzeszkowej, Chopina, Wszystkich Świętych - pętla tramwajowa Arkońska.
• Natomiast linia 803A na trasie: rondo Giedroycia (początkowy przystanek przy al. Wyzwolenia na przystanku linii B) - Żupańskiego, Niemierzyńska (z przystankami przy Muzeum Techniki i Parku Technologicznym) - do tymczasowej pętli Niemierzyńska wiadukt.

Oczywiście na obu liniach kursujących "za tramwaj" obowiązywać będą dotychczasowe bilety miesięczne, wykupione na tramwaj nr 3 - podkreśla Marek Kośla z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. W taki sposób komunikacja miejska ma funkcjonować do maja przyszłego roku.

Na co powinni przygotować się kierowcy? W sobotę zamknięta zostanie ul. Papieża Pawła VI, która przynajmniej na trzy miesiące będzie ulicą "ślepą" - bez wjazdu w Niemierzyńską. Energopol ma też pozwolenie na zamknięcie od soboty ruchu na ul. Niemierzyńskiej na odcinku od Żupańskiego do wiaduktu, jednak - jak się dowiedzieliśmy - przynajmniej w najbliższych tygodniach drogowcy umożliwią tu jazdę samochodom. Prace będą bowiem koncentrowały się na poboczach. Jednak na odcinku od ul. Żupańskiego w stronę Arkońskiej będzie to "ślepa" droga.

Wykonawca zaleca objazdy ulicami: Wojciechowskiego, Malinową i Wiosny Ludów - od strony północnej oraz al. Wojska Polskiego, Zaleskiego i Słowackiego - od południa.

Na większości dróg, którymi poprowadzone będą objazdy, ustawione zostaną zakazy zatrzymywania się. Prosimy kierowców o stosowanie się do nich, inaczej będziemy musieli wyegzekwować to poprzez policję i straż miejską - apeluje Jerzy Barański, zastępca dyrektora ZDiTM. Apel wynika z tego, że większość poboczy tych ulic zastawiona jest teraz parkującymi samochodami. Do szpitala dojechać będzie można jedynie od ul. Chopina i Wszystkich Świętych - wyjaśnia Kuszelewicz.

Opracowanie "Mariusz Rabenda", "gazeta.pl", 25 marca 2011 roku

* * *

Zmiany w ruchu na ulicy Niemierzyńskiej i Arkońskiej

Od soboty 26 marca wprowadzone zostają zmiany w organizacji ruchu, zamknięty zostanie przejazd pod wiaduktem kolejowym nad ul. Arkońską. Zmiany te są efektem prowadzonych prac budowy obwodnicy śródmiejskiej (powstanie skrzyżowania u zbiegu ulic Pawła VI, Arkońskiej, Wszystkich Świętych), a co za tym idzie remontu ulic Arkońskiej i Niemierzyńskiej.

Zamknięcie przejazdu pod wiaduktem kolejowym spowodowane zostały robotami rozbiórkowymi i budową od podstaw nowego wiaduktu kolejowego - ma być wyższy i szerszy od starego. Ruch pociągów będzie utrzymany. Prace zostały podzielone podzielone na etapy.

W I etapie - zostaną przeprowadzone prace rozbiórkowe połowy wiaduktu. W związku z tym przestają kursować tramwaje linii 3 i wstrzymany zostaje ruch samochodów. Wykonawca przewiduje, że prace przy tej części wiaduktu potrwają przynajmniej trzy miesiące.

Z uwagi na powyższe za tramwaj jeździć będą autobusy linii 803 i 803A. Linia 803 jeździć będzie od Dworca Niebuszewo ulicami: Orzeszkowej, Krasińskiego, Chopina, Wszystkich Świętych i Arkońską, do tymczasowej pętli autobusowej na jej końcu. Autobus, będzie jeździł z częstotliwością co 12 minut, a autobus linii 803A kursować będzie przez al. Wyzwolenia, rondo Giedroycia, Słowackiego, Żupańskiego i Niemierzyńską.

* * *

Prace przygotowawcze

W dniu 8 marca prace idą pełną parą przy przygotowaniu terenu do prac budowlanych nowej arterii komunikacyjnej (całkowita przebudowa ulicy Arkońskiej z przyległościami). Jak każdy wie projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego na lata 2007-2013. Niżej trochę zdjęć.


Tablica informacyjna od strony pętli tramwajowej 8.03.2011
* * *

Kolejne zmiany na Arkońskiej i Niemierzyńskiej

Prawdopodobnie od 19 marca 2011 wstrzymany zostanie ruch tramwajów w tym rejonie miasta. Pojawią się więc kolejne kłopoty, już nie tylko dla zmotoryzowanych, ale też i dla pasażerów komunikacji miejskiej

foto: Janusz Światowy, 03.2011
Dziś od rana w Urzędzie Miasta trwają rozmowy w sprawie kolejnych zmian podczas remontu na Arkońskiej i Niemierzyńskiej.

Podany termin nie został jednak jeszcze definitywnie zatwierdzony - informuje szef inwestycji miejskich, Paweł Sikorski. To jest praca na "żywym organizmie". Przewidujemy dzisiaj, że 19 marca będzie ten następny etap, ale dopiero po tym, jak dokładnie to przemyślimy, zostanie to zatwierdzone i uzgodnione ze wszystkimi służbami.

Niezależnie od tego kiedy wykonawca wprowadzi zmiany funkcję tramwajów muszą przejąć autobusy - dodaje Dariusz Wołoszczuk z magistratu. Plan jest taki, że 3 pojedzie do przystanku "Dworzec Niebuszewo", stamtąd będzie kursował autobus zastępczy linii 803 do pętli w Lasku Arkońskim. Planowane jest także uruchomienie drugiej linii autobusowej, która zapewni komunikację przez ulicę Niemierzyńską. Tramwaje wrócą na zmodernizowane torowiska nie wcześniej niż w maju przyszłego roku.

Opracowanie "Marek Borowiec", "Polskie Radio Szczecin", 8 marca 2011 roku

* * *

Arkońska - jeden wielki objazd (mapka)

Stało się! Ruszyła nareszcie modernizacja ciągu ulic Arkońska-Niemierzyńska. W poniedziałek rano drogowcy zamkną ul. Arkońską. Tramwaj linii 3 na razie kursuje normalnie. Ale zmotoryzowani do szpitala raczej powinni dojeżdżać od strony ul. Broniewskiego

foto: 24 Kurier.pl
foto: 24 Kurier.pl
Modernizacja ulic Arkońskiej i Niemierzyńskiej podzielona jest na dwa podstawowe etapy. Pierwszy to remont ul. Arkońskiej. Drugi przebudowa ul. Niemierzyńskiej. Na razie na tej ostatniej drogowcy nie będą nic robić. Wszystkie siły skierują na ul. Arkońską. Zostanie zamknięta - będzie nieprzejezdna na odcinku od ul. Bułgarskiej do ul. Wojciechowskiego. Zgodnie z planem, ruch ma tu być wstrzymany do sierpnia 2012 r.

Prace rozpoczną się od rozkopania południowej nitki ul. Arkońskiej, czyli prowadzącej od pętli tramwajowej w stronę centrum. Nitką południową możliwy będzie - na razie - dojazd do pobliskich posesji i do szpitala. Problem w tym, że większość odwiedzających nie będzie mogła wjechać na teren ZOZ-u. Co zrobią z autem? Część na pewno poszuka miejsca na przylegających do zakładu osiedlowych uliczkach. Miejsca jednak jest tam niewiele.

Podobny kłopot będą mieli kierowcy dojeżdżający do szpitala od strony ul. Broniewskiego. W tamtym rejonie jest zaledwie kilkanaście miejsc postojowych, na których praktycznie nigdy nie ma wolnego miejsca. Pozostaje więc tylko komunikacja miejska. Ale tramwaje linii nr 3 będą kursowały normalnie tylko do 19 marca. Potem „trójka" jeździć będzie od Pomorzan do Dworca Niebuszewo. W kierunku Lasu Arkońskiego po torowisku poruszać się będą wyłącznie autobusy komunikacji zastępczej. Tramwaje wrócą na swoją stałą trasę dopiero pod koniec kwietnia 2012 r., choć, jak się dowiedzieliśmy, jest szansa, że torowisko udrożnione zostanie trochę wcześniej.

Na remont ul. Arkońskiej czekaliśmy co najmniej dwadzieścia lat. Jej stan fachowcy oceniali na poniżej wszystkich norm. To, że cieszymy się z rozpoczęcia przebudowy nie zmienia faktu, że czeka nas trudny okres. Ulicami Arkońską i Niemierzyńską dojeżdża się bowiem nie tylko do największego w województwie szpitala. Tędy docieramy do terenowego oddziału NFZ, Muzeum Techniki, technoparku „Pomerania" i osiedla Tatrzańskie. Jest więcej niż pewne, że w tym rejonie powstawać teraz będą gigantyczne korki. Ruch bowiem poprowadzony został wąskimi uliczkami: Wojciechowskiego – Malinową – Wiosny Ludów – Chopina – Wszystkich Świętych. Dlatego na czas trwania remontu zalecane jest korzystanie z komunikacji miejskiej – tramwajowo/autobusowej linii 3 oraz z autobusów linii 80 i 525.

Prace wykonuje konsorcjum Energopol Szczecin – Z.U.E. Kraków. Inwestycja dofinansowana jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007–2013.

Projekt zakłada, że prace na Arkońskiej - Niemierzyńskiej zostaną ukończone w ciągu 20 miesięcy. Jeśli nie będzie przestojów, zmodernizowaną dwupasmówką pojedziemy więc pod koniec sierpnia 2012 r. Koszt inwestycji - 52 mln zł.

Kolejnym etapem tej inwestycji będzie modernizacja ul. Niemierzyńskiej, łącznie z krótkim odcinkiem ul. Krasińskiego pomiędzy ul. Niemcewicza a skrzyżowaniem z ul. Słowackiego i łączącym się z tą krzyżówką kilkunastometrowym fragmentem al. Wyzwolenia (od ul. Długosza do ul. Słowackiego).

Opracowanie "Leszek Wójcik", "24Kurier.pl", 25 lutego 2011 roku


* * *

Zapomnij o Arkońskiej

W poniedziałek zamknięta dla samochodów zostanie ul. Arkońska. Przebudowa czeka także ul. Niemierzyńską oraz kawałek Krasińskiego i Wyzwolenia. Remonty i utrudnienia potrwają półtora roku

Arkońska zostanie zamknięta na odcinku między ul. Bułgarską (tuż za wiaduktem jadąc od ul. Niemierzyńskiej) a Wojciechowskiego (tuż przed pętlą tramwajową).

Musimy rozebrać jezdnię, chodniki, potem także torowisko. Całkowicie przebudować infrastrukturę podziemną. W niektórych miejscach wykopy będą miały głębokość sześciu metrów. Nie ma możliwości, by w takich warunkach mógł się odbywać ruch w rejonie budowy - wyjaśnia Jerzy Geniusz ze szczecińskiego Energopolu, który będzie modernizował ulicę.

Utrzymany zostanie dojazd do szpitala (jadąc od strony ul. Niemierzyńskiej lub od ul. Broniewskiego) i domów znajdujących się przy ul. Arkońskiej. Wykonawca zastrzega jednak, że może brakować miejsc do parkowania. Dopiero po remoncie powstańcie parking na 60 aut.

Jeszcze przez trzy tygodnie (do 19 marca) po Arkońskiej kursować będzie tramwaj nr 3. Potem zacznie się demontaż torowiska i "trójka" zmieni trasę. Wszystko wskazuje na to, że "trójka" będzie jeździła do Dworca Niebuszewo, a na trasie od dworca do pętli na Arkońskiej uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa - mówi Dariusz Wołoszczuk z biura prasowego magistratu, zastrzegając, że dokładnych ustaleń jeszcze nie ma, a informacja o kursowaniu komunikacji zastępczej zostanie przekazana w połowie marca. Wykonawca zapewnia natomiast, że przez cały czas trwania remontu przez Arkońską, tak jak obecnie, jeździć będzie autobus nr 80.

A jak mają jeździć kierowcy? Objazd w obu kierunkach wyznaczono ulicami: Wojciechowskiego, Malinową, Wiosny Ludów, Chopina i Wszystkich Świętych.

Już bez wstrzymywania ruchu wyremontowany zostanie krótki odcinek między ul. Wojciechowskiego do pętli. Z kolei kawałek między ul. Bułgarską a wiaduktem "wchłonie" budowa V etapu obwodnicy śródmiejskiej. To nie koniec utrudnień. W ramach tego samego kontraktu Energopol wyremontuje ul. Niemierzyńską, część Krasińskiego i część Wyzwolenia (do ronda Giedroycia). Kiedy kolejne odcinki będą zamykane? Tego też dokładnie nie wiadomo.

Razem daje to około dwóch kilometrów jezdni i torowiska. Konsorcjum Energopol (zajmie się drogami) - ZUE Kraków (zajmie się trakcją tramwajową) ma na to czas do sierpnia 2012 r. Dopiero wtedy samochody i tramwaje pojadą nowymi drogami.

Po remoncie ul. Arkońska będzie miała dwa pasy ruchu o szerokości po 3,5 m oraz wydzielone torowisko. Ulica Niemierzyńska będzie węższa - jeden pas ruchu plus wspólny pas samochodowo-tramwajowy. Koszt całej inwestycji - 52 mln zł, z czego 42 mln zł stanowi dotacja unijna przyznana ze środków na inwestycje w Szczecińskim Obszarze Metropolitarnym.

Do przebudowy pozostanie sama pętla tramwajowa, kawałek Arkońskiej za pętlą ("wąskie gardło" - tylko po jednym pasie w obu kierunkach) i ul. Spacerowa aż do al. Wojska Polskiego, gdzie planowane jest rondo. Kiedy? Na to nie mamy na razie pieniędzy - mówi Paweł Sikorski, szef wydziału inwestycji Urzędu Miasta.

Opracowanie "Mariusz Rabenda", "gazeta.pl", 25 lutego 2011 roku

* * *

Przed modernizacją ul. Arkońskiej wytną 300 drzew

Przebudowa pretendującej do najbardziej zdezelowanej ulicy w Szczecinie nabiera tempa. Firma Agroserwis wycina drzewa. Po zakończeniu inwestycji nasadzimy ich jeszcze więcej - mówi Waldemar Maciołek, prezes firmy Agroserwis

foto: Marcin Bielecki
foto: Marcin Bielecki
Mamy do usunięcia blisko trzysta drzew z różnego gatunku: są to lipy, kasztanowce, klony - mówi Waldemar Maciołek, prezes firmy Agroserwis. - Dodatkowo musimy zabezpieczyć na czas budowy pozostałe gatunki. One zostaną, bo przypominam, że wciąż będzie mnóstwo zieleni. Nasze prace potrwają w tym miejscu do przyszłego tygodnia. Musimy skończyć przed 1 marca, ponieważ rozpoczyna się okres lęgowy ptaków.

To już kolejna wycinka związana z inwestycjami w tej części miasta: budową obwodnicy śródmiejskiej oraz przebudową ulicy Niemierzyńskiej. Dowiedzieliśmy się, że prace ziemne zostały wstrzymane. Utrudnia je niska temperatura.

Ziemia skuta jest lodem, nie możemy w takich warunkach prowadzić robót - tłumaczy Leszek Kuszelewicz z Energopolu odpowiedzialny za kontrakt na odcinku od ulicy Krasińskiego do Arkońskiej. Zajmujemy się mniejszymi sprawami, ustawianiem ogrodzeń, wycinamy ostatnie drzewa. Obecnie przygotowjemy teren dla podwykonawców przy ulicy Chopina. W sumie, na moim terenie zostało wyciętych już ponad 2200 drzew o różnej grubości.

Opracowanie "Andrzej Kus", "gs24.pl", 17 lutego 2011 roku

* * *

Krzystek: Niemierzyńska i Arkońska za obwodnicę

Zamiast szóstego etapu obwodnicy śródmiejskiej miasto chce remontować ulice Niemierzyńską, Arkońską i Spacerową, którymi też można dojechać do al. Wojska Polskiego. - To tańsze i możliwe do sfinansowania rozwiązanie - uważa prezydent Piotr Krzystek

Prezydent Szczecina zorganizował specjalną konferencję prasowym po tym, jak we wtorkowej "Gazecie" opublikowaliśmy tekst "Obwodnica zatrzymana". Ujawniliśmy w nim, że miasto poleciło projektantom szóstego odcinka obwodnicy śródmiejskiej (od krzyżówki z ul. Arkońską do al. Wojska Polskiego w sąsiedztwie stacji Łękno) przerwanie prac nad projektem. Oznacza to wstrzymanie budowy obwodnicy w dotychczas planowanym kształcie przynajmniej na kilka lat. Wybraliśmy tańsze i korzystniejsze rozwiązanie - tłumaczył wczoraj Krzystek.

Na czym ma ono polegać? W dwa lata miasto chce zbudować piąty odcinek obwodnicy śródmiejskiej (od ul. Krasińskiego - Duńskiej do ul. Arkońskiej). W tym samym czasie ma być wyremontowany ciąg ulic Niemierzyńskiej i Arkońskiej wraz z przebudową skrzyżowania z ul. Papieża Pawła VI.

Wszystkie dostępne pieniądze unijne na dofinansowanie dróg w mieście wykorzystamy na zbudowanie piątego etapu - dowodzi Krzystek. Na kolejny odcinek już nie dostaniemy. Ale z uwagi na to, że po Arkońskiej i Niemierzyńskiej jeździ tramwaj, możemy się starać o dotację w ramach pieniędzy na rozwój transportu publicznego w metropoliach. Przebudowa tego ciągu ulic wraz z torowiskiem ma kosztować 80 mln zł. Miasto liczy na to, że połowę potrzebnej kwoty da nam Unia, ale tego, niestety, nie można być pewnym.

Krzystek tak zachwalał nową koncepcję:

Dzięki temu jednocześnie wyremontujemy dojazd do Szpitala Wojewódzkiego i tory, które od lat wymagają naprawy, a także [poprzez ul. Spacerową, której koszt przebudowy szacowany jest na 50 mln zł, a termin zakończenia prac na 2013 r - przyp. red.] będzie można dojechać do al. Wojska Polskiego w rejon przyszłej hali widowiskowo-sportowej.

Długoplanowe założenia miasta są takie, że dalej poprzez ulice Szafera i Nowoszeroką (przedłużenie ul. Sosabowskiego) będzie można dojechać do Ku Słońcu. Krzystek przyznał wczoraj, że mówiąc dwa i pół roku temu o planach zbudowania całej obwodnicy śródmiejskiej do 2012 r. pomylił się. Wynikało to głównie z tego, że w tym czasie ceny zdecydowanie się zmieniły - mówi. Kiedyś obwodnica miała kosztować 400 mln zł, teraz wiemy, że będzie kosztować ponad miliard. Na dziś jej zbudowanie jest nierealne. Mimo rozwiązania umowy z konsorcjum projektującym VI etap prezydent zapewnia, że obwodnica będzie zbudowana. - Odkładamy ją tylko w czasie. Nie rezygnujemy - przekonuje.

Komentarz

Remont ulic Niemierzyńskiej, Arkońskiej i Spacerowej jest słuszny. Zdecydowanie słuszniejszy byłby jednak jako uzupełnienie obwodnicy śródmiejskiej, a nie jej ersatz. Bo taka nowa "obwodnica" nie będzie śródmiejska a zwyczajnie peryferyjna. Przypomnę, że celem nie było dojechanie "gdzieś" do al. Wojska Polskiego, a szybki transport między dzielnicami z pominięciem centrum.

Jak ogłoszoną właśnie jako świetny pomysł trasą dojechać np. z os. Książąt Pomorskich do Turzyna czy na Pomorzany? Kto będzie robił pętlę pod Głębokie, by potem wracać al. Wojska Polskiego w rejon Śródmieścia? To jasne: komu nie po drodze będzie w rejon os. Zawadzkiego, dalej pojedzie w korkach po staremu.

Zresztą "nowy" pomysł miasta wcale nie jest nowatorski (o konieczności remontu Arkońskiej pisaliśmy w "Gazecie" co najmniej od 2000 r.). Zmiana koncepcji to nie sukces, jak próbuje nas mamić władza, tylko porzucenie na nieokreślony czas niezbędnej Szczecinowi inwestycji.

Jerzy Połowniak

Opracowanie "Mariusz Rabenda", "gazeta.pl", 7 stycznia 2011 roku

* * *

Kto będzie nadzorował przebudowę
ul. Niemierzyńskiej i Arkońskiej?

Najniższą ofertę w przetargu na inżyniera kontraktu przebudowy ul. Arkońskiej i Niemierzyńskiej, czyli 478 tys. zł zaproponowała gorzowska firma Komplet Inwest

Do przetargu zgłosiły się: poznańska firma Lafrentz - Polska (zaproponowana cena to 2 mln zł), konsorcjum firm Redan, APIA XXI, APIA XXI I.A.K (1,8 mln zł), TPF Plenage - Consultores de Engenharia e Gestao (1,4 mln zł), konsorcjum firm Grontmij Polska, Grontmij Nederland (1,3 mln zł), konsorcjum firm PM Group Polska, Menedżer Budownictwa inż. Józef Kołosowski s.j., Fehily Timoney & Company Limited (905 tys. zł), konsorcjum firm NBQ, Pracownia Projektowa Dróg i Mostów DIM (760 tys. zł), DHV Polska (644 tys. zł) i Eko - Invest (591 tys. zł).

Teraz oferty sprawdzane są pod względem formalnym. Jednocześnie miasto prowadzi także prace związane także z wyborem wykonawcy modernizacji ul. Niemierzyńskiej i Arkońskiej. W ramach inwestycji przebudowana zostanie ul. Krasińskiego (na odcinku od u. Słowackiego do ul. Niemcewicza), ul. Niemierzyńska (od ul. Krasińskiego do ul. Papieża Pawła VI) oraz ul. Arkońska (od ul. Wszystkich Świętych do pętli tramwajowej).

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

Opracowanie "Mariusz Rabenda", "gazeta.pl", 11 października 2010 roku

* * *

Niemierzyńska i Arkońska w zastępstwie obwodnicy

Jesienią miasto chce zacząć modernizację ulic Niemierzyńskiej i Arkońskiej. Dostało na to prawie 42 mln eurodopłaty. To ma być proteza obwodnicy śródmiejskiej

foto: Cezary Aszkiełowicz/Agencja Gazeta, Pętla w Lesie Arkońskim. Do tego miejsca wystarczy pieniędzy na remont 2010-05-17
foto: Cezary Aszkiełowicz
Agencja Gazeta
Koszt modernizacji miasto szacuje na 78 mln zł. Remont będzie możliwy dzięki dofinansowaniu w ramach projektu "Poprawa spójności komunikacyjnej na obszarze Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego". W ramach zachodniopomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego miasto dostało na ten cel prawie 42 mln zł.

Chcemy jak najszybciej podpisać z marszałkiem województwa umowę na dofinansowanie, by szybko wystartować z przetargiem - mówi Paweł Sikorski, dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich. Być może uda się ogłosić przetarg w czerwcu.

Przebudowa miałaby rozpocząć się jesienią. Zakończenie prac jest planowane na 2012 r. W tegorocznym budżecie Szczecina na to zadanie zaplanowanych zostało 9 mln zł. Najpierw przebudowana ma być ul. Krasińskiego (od ul. Słowackiego do ul. Niemierzyńskiej), skrzyżowanie ul. Krasińskiego - Niemierzyńska - Niemcewicza oraz ul. Niemierzyńska do skrzyżowania z ul. Papieża Pawła VI (tuż za wiaduktem kolejowym). W ramach tej części przebudowane będzie 1100 m drogi.

Drugi etap to przebudowa 780 m ul. Arkońskiej na odcinku od przyszłej obwodnicy do pętli tramwajowej "Las Arkoński", łącznie z samą pętlą.

Choć zadanie mieliśmy podzielone na dwa etapy, chcemy je zlecić jednorazowo. Nie ma sensu, by dwie firmy angażować do powiązanych z sobą odcinków prac. Jednemu wykonawcy łatwiej będzie planować przebudowę - wyjaśnia Sikorski. Miasta nie stać na razie na trzeci, też już zaprojektowany, etap modernizacji. Chodzi o poszerzenie jezdni od pętli tramwajowej aż do skrzyżowania ul. Spacerowej z al. Wojska Polskiego. Miasto planuje też przedłużenie linii tramwajowej, która od Lasku Arkońskiego będzie prowadziła aż w rejon przyszłej hali widowiskowo-sportowej na os. Zawadzkiego.

Na ten etap na razie nie mamy finansowania. To nie znaczy, że drogi na tym odcinku pozostaną w obecnej formie. Podczas przebudowy ul. Niemierzyńskiej i Arkońskiej chcemy przynajmniej poszerzyć ul. Spacerową, by na wysokości stadionu Arkonii nie było "wąskiego gardła" - deklaruje Sikorski.

Remont ul. Niemierzyńskiej i Arkońskiej zbiegnie się z budową V odcinka obwodnicy śródmiejskiej (od ul. Duńskiej do Arkońskiej). Niestety, w tym miejscu obwodnica utknie przynajmniej na parę lat. Wprawdzie prezydent Piotr Krzystek (potwierdzając w styczniu informację o przerwaniu prac projektowych nad VI etapem obwodnicy - od ul. Arkońskiej do al. Wojska Polskiego) twierdził, że remont Arkońskiej/Niemierzyńskiej może zastąpić budowę kolejnych fragmentów obwodnicy i ułatwi dotarcie w rejon przyszłej hali przy ul. Szafera, ale wyglądało to na zabieg propagandowy. Przejazd koło stadionu Arkonii oddala bowiem jadących tą drogą o kilka kilometrów od centrum. Ul. Arkońska wymaga remontu, ale częścią obwodnicy nigdy nie będzie.

Opracowanie "Mariusz Rabenda", "gazeta.pl", 18 maja 2010 roku

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.