Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku

Historia linii


* * *

Hasło linii 82: Kołłątaja - Krucza Dom Kombatanta opublikowane na stronie portalu "Komis" - opracował Marek Pawlukowicz przy współpracy Jacka Kalickiego oraz Janusza Światowego.

Linia 82: Kołłątaja - Krucza Dom Kombatanta

Trasa:
Kołłątaja – Rondo Sybiraków – Asnyka – Boguchwały – Cyryla i Metodego – Sczanieckiej – Wilcza – Przyjaciół Żołnierza – Bandurskiego – Thugutta – Kormoranów – Krucza (z powrotem: Krucza – Obotrycka – Wilcza) – Krucza Dom Kombatanta

Kursuje w godz. 9-16.

Historia linii 82 sięga kilku lat wstecz w stosunku do daty jej uruchomienia. Zarządca komunikacji miejskiej już w połowie lat 90. XX wieku planował uruchomienie linii autobusowej obsługującej pensjonariuszy domu kombatanta znajdującego się przy ulicy Kruczej, jednakże protesty lokalnych mieszkańców wstrzymały te plany na ponad 3 lata.

Przed jej utworzeniem do ulicy Kruczej linia 82 została uruchomiona w dniu 7 lipca 1997 roku, jako wspomagająca wydłużone linie 65 i 71 podczas remontu ulicy Wyszyńskiego na trasie Basen Górniczy - Gdańska - Energetyków - most Długi - Nabrzeże Wieleckie - Dworcowa - Niepodległości - plac Żołnierza Polskiego - plac Hołdu Pruskiego - zjazd z Trasy Zamkowej - Nabrzeże Wieleckie - most Długi - Energetyków - Gdańska - Basen Górniczy.

Podróżując linią 82 (oraz 65 i 71) w kierunku centrum można było zaliczyć normalnie nieistniejący lewoskręt z mostu Długiego w kierunku Dworca Głównego, natomiast w drodze powrotnej przystanek w tzw. "uchu" u zbiegu ulic Wyszyńskiego i Nabrzeże Wieleckie.
Długość trasy wynosiła 5,39 km, przelot 14-17 minut, obsługa 3-4 autobusami z co 10-12 minutową częstotliwością przed południem i po. Brygady 2, 3 i 4 obsługiwała zajezdnia Klonowica, a brygadę 1 zajezdnia Dąbie. W soboty i dni świąteczne linię obsługiwała tylko zajezdnia Klonowica. Zlikwidowano ją po zakończeniu remontu w dniu 29 października 1997 roku.

Ponownie użyto linii 82 na czas remontu torów w ciągu ulicy Energetyków od dnia 15 czerwca 1998 roku. Kursy linii tramwajowych 7 i 8 skrócono do ulicy Dworcowej, a tramwaj linii 2 skierowano na pętlę "Potulicka". Linia 82 jeździła na trasie Basen Górniczy – Tkacka. Długość trasy wynosiła 4,8 km, przelot 12-13 minut, obsługa linii 5-10 autobusami z 3/4 i 6-minutową częstotliwością odpowiednio przed południem i po południu.

Równocześnie z remontem torowiska w ciągu ulicy Energetyków rozpoczęto remont Estakady Pomorskiej w kierunku centrum miasta, a także remont torowiska w ciągu ulicy Niepodległości i w związku z tym linię 82 wydłużono do Placu Rodła. Nastąpiło to 8 lipca 1998 roku (na ten czas zawieszono kursowanie linii 2 i 3).

"Jedynkę" skierowano z Głębokiego przez Plac Rodła do Lasu Arkońskiego. Na linii 12 zwiększono częstotliwość do 4 minut w ciągu dnia – obsługa przez 17 pociągów tramwajowych. Długość wydłużonej trasy "82" wynosiła 5,61 km, przelot 15-16 minut, obsługa 6-10 autobusów z 4-6 minutową częstotliwością. Linię obsługiwały obydwie szczecińskie zajezdnie.

7 sierpnia 1998 roku zakończono remont torów w ciągu ulicy Energetyków i linie tramwajowe 7 i 8 wracają na swoją stałą trasę do Basenu Górniczego. Linia 82 zmienia więc trasę. Kursuje z Placu Rodła do Dworca Głównego (w dalszym ciągu trwa remont estakady Pomorskiej oraz torów w ciągu ulicy Niepodległości. W owym czasie doszedł jeszcze remont Mostu Cłowego. Długość trasy wynosiła 2,23 km, przelot trwał 8-9 minut, obsługa 3-4 autobusami z 6, 9-minutową częstotliwością. Autobusy wystawiały obydwie zajezdnie.

6 września 1998 roku ulega likwidacji linia 82 na tej trasie w związku z zakończeniem remontu torów w ciągu ulicy Niepodległości. Linia tramwajowa "1" wraca na swoją stałą trasę Głębokie – Potulicka, przywrócono też kursowanie linii 2, 3 i 4. Z linii 12 zdjęto dodatkowy tabor i powrócono do poprzednich rozkładów jazdy.

Pierwszy kurs na trasie Kołłątaja - Rondo Sybiraków - Asnyka - Boguchwały - Cyryla i Metodego - Sczanieckiej - Wilcza - Bandurskiego (początkowo linia nie kursowała przez ulicę Przyjaciół Żołnierza, a z ulicy Wilczej skręcała bezpośrednio w Bandurskiego, przez Przyjaciół Żołnierza kursuje od 2002 roku) - Thugutta - Kormoranów - Krucza Dom Kombatanta (z powrotem: Krucza - Obotrycka - Wilcza) został wykonany 1 grudnia 1998 roku. Obsługę zapewniał jeden autobus "mini" z SPA Klonowica kursujący co około 30-40 minut w godzinach 9:00-16:30.

Linia ta jest dość nietypowa jak na szczecińskie warunki. Obsługę zapewnia zazwyczaj jeden konkretny autobus (na początku był to Autosan H6 1748) i kierowca, który kursuje tylko na tej linii przez około 1,5-2 lata (w celu przerw w pracy najczęściej w weekend autobus prowadzi inny kierowca). Po danym czasie następuje zmiana autobusu oraz kierowcy i tak przez kolejne kilkanaście miesięcy.

Poważniejsze zmiany na linii nastąpiły wraz z powstaniem Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Na skutek cięć rozkładów jazdy, 17 kwietnia 2002 roku wprowadzono zmiany na linii 82 zmniejszając częstotliwość kursowania do 60 minut. W zamian puszczono pojemniejszy autobus, jedynego klonowickiego Jelcza L11 - 150.

Kolejną datą w historii linii jest 1 czerwca 2006 roku. Wtedy to zostaje wprowadzony autobus niskopodłogowy oraz adnotacja na rozkładach jazdy "wszystkie kursy obsługiwane taborem niskopodłogowym".

Niecały rok później na prośbę mieszkańców ulicy Kruczej i sąsiadujących dokonano kolejnych zmian. Od 26 lutego 2007 roku wydłużono godziny kursowania linii od 7:30 do 22:30, co wymusiło wprowadzenie dwuzmianowej obsługi linii. Kilka miesięcy później, 1 czerwca 2007 roku wprowadzono korektę rozkładu oraz zmieniono godziny kursowania, od 6:30 do 20:45. W tych godzinach linię obsługuje brygada oznaczona jako 82/1.


* * *



Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki



Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.