Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku

Historia linii


* * *

Hasło linii 53: Pomorzany Dobrzyńska - Ludowa opublikowane na stronie portalu "Komis" - opracował Andrzej Lulek.

Linia 53: Pomorzany Dobrzyńska - Ludowa

Trasa:
Pomorzany Dobrzyńska – Budziszyńska (z powrotem: Budziszyńska – Inowrocławska – Dobrzyńska) – aleja Powstańców Wielkopolskich – Milczańska – Mieszka I – Wierzbowa – plac Słowińców – Dworska – Derdowskiego – Witkiewicza – Żwirki i Wigury – Czorsztyńska – Mickiewicza – Wernyhory (z powrotem: Wernyhory – Reduty Ordona – Łukasińskiego – Grota Roweckiego – Witkiewicza) – Klonowica – Zawadzkiego – Szafera – aleja Wojska Polskiego – Zaleskiego – Słowackiego – aleja Wyzwolenia – Rondo Giedroycia – Staszica – E. Plater – Firlika – Hutnicza – Nocznickiego (z powrotem: Firlika – Plater) – Stocznia Szczecińska – Nocznickiego – Druckiego–Lubeckiego – Ludowa (z powrotem: Blizińskiego) – Ludowa

Polickie początki...
Historia tej linii rozpoczyna się około roku 1956. Wówczas trasa linii 53 nie przypominała pod żadnym pozorem tej jaka jest obecnie. Trasa przebiegała od pętli Głębokie do Tanowa. W 1973 roku linia 53 na takiej trasie przestała istnieć. Na jej miejscu powstała linia 103, która była połączeniem dotychczasowej linii 53 oraz polickiej linii 65 (która kursowała na trasie: Zakłady Chemiczne – Tanowo). Od tamtej pory trasa tej linii zmieniła całkowicie lokalizację. Rok później można było się przejechać „53” z Karola Miarki przez Rosenbergów (obecnie Okulickiego) na ulicę Głogowską (czyli niedaleko granicy miasta).

Drugie wcielenie „53”
Dopiero pod koniec lat 70 linia 53 (a właściwie 60bis) przypominała kształtem swojej trasy tą obecną. Trasa przebiegała od Mieszka I do Stoczni Remontowej – było to spowodowane dużymi potokami pasażerskimi w kierunku stoczni. W 1983 roku przemianowano linię 60 bis na 53, wydłużając ją do Dobrzyńskiej. Ta trasa w pełni pokrywała się z dzisiejszą.

Czas na cięcia
Na początku lat 90 linia 53 miała swój kryzys. W związku ze zmniejszeniem się potoków pasażerskich szczególnie w weekendy, zawieszono kursowanie tej linii w wolne soboty, niedziele i święta. Nie trwało to jednak długo.


Remonty, utrudnienia i objazdy

W roku 2000 w związku z remontem wiaduktu na ulicy Milczańskiej linię 53 podzielono na 2 części. Właściwa linia 53 kończyła swój bieg przy hipermarkecie TESCO (wówczas HIT). Natomiast druga – linia 53bis jeździła od Dunikowskiego do Dobrzyńskiej. Nie były to jedyne utrudnienia na trasie tej linii. Kolejne większe utrudnienia były związane z budową ronda na Gumieńcach.
Od 12 kwietnia 2007 roku w związku z budową ronda na Gumieńcach linia 53 kursowała od Stoczni Szczecińskiej normalnie do przystanku Kmieca a od niego ulicami: Derdowskiego, Świerczewską, Santocką i Ku Słońcu do przystanku końcowego "Ku Słońcu" zlokalizowanego na ulicy Derdowskiego za budowanym rondem. Jednocześnie została utworzona linia 853 kursująca na trasie Pomorzany Dobrzyńska – Cukrowa. Łączyła ona trasy linii 53 i 60 z drugiej strony budowanego ronda. Taki stan trwał do 28 kwietnia, kiedy została zlikwidowana linia 853, a linia 53 powróciła na swoją trasę lekko zmodyfikowaną przez objazdy (od przystanku Kmieca kursowała Świerczewską, Piękną, Ku Słońcu do pętli na Gumieńcach, a następnie Kwiatową, Okulickiego i dalej Dworską). Linia 853 została reaktywowana pod koniec lipca na 2 dni. Utrudnienia w związku z budową ronda zakończyły się w sierpniu i wówczas linia 53 wróciła na swoją dawną trasę.

Parę słów o brygadach
Na linii od października do czerwca kursuje w szczycie 9 autobusów. Poza szczytem 5. Poukładane są one w 15 brygad – niektóre z nich są łączone z linią 60 – 53/4, 53/6, 53/10, 53/11, 53/12, 53/13, 53/14, 53/15. W okresie letnim w szczycie jeździ 7 autobusów a poza szczytem również 5. Kursowanie linii 53 zsynchronizowane jest z kursowaniem linii 60 – w ten sposób aby autobusy dwóch linii nie jeździły jeden za drugim.

Marna częstotliwość
W chwili obecnej „53” w szczycie kursuje średnio co 12 – 15 minut (co 15 minut w szczycie w okresie letnim). Natomiast poza szczytem oraz w soboty i dni świąteczne częstotliwość kursowania wynosi 20 minut. W godzinach wieczornych – 24 minuty.


* * *



Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki



Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.