Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku

Historia linii


* * *

Hasło linii 110: Police Rynek - Siedlice pętla opublikowane na stronie portalu "Komis" - opracował Kamil Stochmal.

Linia 110: Police Rynek - Siedlice pętla

Trasa:
Police Rynek - Plac Chrobrego - Grunwaldzka - Batorego - Szkolna - Słoneczna - Kołłątaja - Mazurska - Piłsudskiego - Grzybowa - Piaskowa - (Wyszyńskiego) - Siedlice pętla

110 po Gryfinie
WPKM uruchomił linię 110 - 2 kwietnia 1985 roku na trasie Gryfino - Dolna Odra. Długość trasy wynosiła 5,7 km, przelot 14 minut. Linię obsługiwał jeden autobus z 42-minutową częstotliwością w ciągu całego dnia.

Kursowała ona na tej trasie do 1 sierpnia 1989 roku. Została zawieszona z powodu braku kierowców. Ponownie linię odwieszono 6 marca 1990 roku. Jeździła na tej samej trasie. Definitywnie została zlikwidowana z dniem 1 lutego 1992 roku.

W skrócie o dzisiejszej "stodziesiątce"
Linia w swojej teraźniejszej wersji powstała niedawno, 3 grudnia 2007 roku, kiedy to zlikwidowano kursy wariantowe linii 109 do Siedlic. "Stodziesiątka" ma długość 6,84 kilometra w kierunku Siedlic (z podjazdem pod CHU "Kinga") oraz 6,27 kilometra w kierunku Rynku. Linia na początku odbywała 4 kursy dziennie. Pierwsza reforma rozkładu jazdy tej linii miała miejsce 1 kwietnia 2008 roku. Po niej liczbę kursów podwyższono do pięciu, z których ostatni w kierunku Siedlic był z podjazdem na Osiedle Chemik. Kursy wykonywane są w godzinach szczytów przewozowych, tylko w dni powszednie.

Linia obsługiwana jest autobusami o klasie pojemności MAXI, najczęściej Jelczami 120M lub M11. Czasami zdarza się rano na linii zauważyć autobus przegubowy, ale takie zjawisko należy do rzadkości. Czas przejazdu całej trasy to 14 minut (z podjazdem pod CHU "Kinga" - 17).

Za szybą autobusu linii 110
Na pętli "Police Rynek", gdzie zaczyna się trasa linii 110 stoi mała kapliczka, jedyna pozostałość po XIII-wiecznym Kościele Najświętszej Marii Panny. W drodze pomiędzy przystankami "Police Grunwaldzka" i "Police Szkolna" mijamy dworzec kolejowy, gdzie od kilku lat nie jeździ żaden pociąg pasażerski. Przed przystankiem "Police Mazurska Kościół" możemy zobaczyć polickie Lapidarium oraz neogotycki Kościół Mariacki wybudowany na początku XX wieku.
Jadąc dalej wjeżdżamy do tzw. "nowych Polic". Po chwili przejeżdżamy przez jedyne w Policach rondo. Ciekawostką jest to, że nie ma ono swojej nazwy. Dojeżdżamy do przystanku "Police Grzybowa", z którego jest dosyć ładny widok na Puszczę Wkrzańską. Kontynuując drogę mijamy Ośrodek Sportu i Rekreacji. Po dwóch minutach od tego miejsca znajdujemy się poza Policami. Przez kolejne 3 minuty jedziemy przez las, z którego po pewnym czasie wyłaniają się jednorodzinne domki. To wieś Siedlice. Tuż za przystankiem "Siedlice" po prawej stronie w krzakach jeszcze niedawno można było zobaczyć Jelcza PR110, jeszcze z czasów WPKM. Niedawno autobus znalazł się na terenie prywatnym w roli składu drewna. Tuż przy wyjeździe z tej wioski znajduje się urocza pętelka, na której swój bieg kończy linia 110.

Przystanki na trasie:
Police Rynek, Police Grunwaldzka, Police Szkolna, Police Mazurska Kościół, Police Mazurska, Police Przybora, Police Grzybowa, Police Piaskowa, Police Piaskowa Szkoła, Police Osiedle Chemik (tylko kurs z podjazdem), Siedlice, Siedlice pętla


* * *



Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki



Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.