Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Testy autobusu "Scania"

* * *Opracowanie artykułu Zbigniew Wicik. Nr 1 ze stycznia 1994 roku


* * *

W ostatnich dniach wiele zainteresowania wzbudził jeżdżący po naszych trasach komunikacyjnych autobus o odmiennej sylwetce z białymi tablicami rejestracyjnymi. Był to autobus szwedzkiego koncernu SAAB-SCANIA AB przekazany do testowania w naszym zakładzie. Autobus ten był eksploatowany u nas w okresie od 11.01. do 24.01.1994 roku na liniach obsługiwanych przez NBA-I (Klonowica) i NBA-II (Dąbie). Testowany autobus oznaczony symbolem CN 113 i CLL MaxCi jest najnowszym modelem autobusu produkowanego przez SCANIA-BUSSAR w Katrineholm - Szwecja.

Długość jego wynosi 11,7 m i szerokość 2,5. Fabryczna pojemność to 110 miejsc, w tym 32 siedzące. Wyposażony jest w silnik Scania DSC 1171 6-cylindrowy o mocy 170 kW /23O KM/ z bezpośrednim wtryskiem z turbodoładowaniem i chłodnicą doładowanego powietrza, silnik umieszczony jest poprzecznie z tyłu pojazdu. Charakteryzuje się poziomem emisji spalin zgodnym z wymogami ECE R 49 - 50 % i EURO-1. Układ wydechowy wyposażony jest w ogranicznik emisji białego dymu. Jednostka napędowa spełnia więc rygorystyczne wymogi ekologiczne obowiązujące w krajach Europy zachodniej. Posiada automatyczną skrzynię biegów Voith typu D 863, 3-biegową z wbudowanym 3-stopniowym zwalniaczem hydraulicznym, umożliwiającym zmniejszenie prędkości autobusu nawet do 3 km/ godz. bez użycia hamulca zasadniczego. Hamulec zasadniczy używany jest do całkowitego zatrzymania pojazdu lub w sytuacjach awaryjnych.

Ponadto autobus wyposażony jest w układ ABS i układ automatycznego hamowania pojazdu przy otwartych drzwiach. Charakterystyczną cechę prezentowanego autobusu stanowi niski poziom podłogi. Istnieje możliwość obniżenia /uklęku/ podłogi do 190 mm, czyli do poziomu chodnika-peronu. Jest to duże udogodnienie przy wsiadaniu i wysiadaniu pasażerów niepełnosprawnych i osób z małymi dziećmi. Prócz tego autobus ten posiada wmontowaną w podłodze przy środkowych drzwiach rozkładaną ręcznie pochylnię umożliwiającą wjazd i wyjazd wózków inwalidzkich. W autobusie tym rama podwozia i elementy konstrukcyjne nadwozia,blachy poszycia wykonane są ze stali nierdzewnej, czasza przednia i tylna zaś z miękkiego tworzywa sztucznego.

Zastosowanie takich materiałów pozwala przedłużyć żywotność pojazdu nawet do 25 lat.
Całość autobusu została zaprojektowana i wykonana zgodnie z rygorystycznymi przepisami szwedzkimi dotyczącymi między innymi : bezpieczeństwa biernego i czynnego kabiny kierowcy, izolacji cieplnej, systemu grzewczego i wentylacyjnego jak i kolorystyki wnętrza itp.

Ciekawostką jest między innymi standardowe wyposażenie autobusu w podgrzewany elektrycznie z pełnym zakresem regulacji fotel kierowcy. Autobus w czasie testowania uzyskał bardzo dobrą opinię kierowców, nadzoru technicznego i pasażerów.

Cena tego pojazdu wynosi około 1,6 mln SEK /koron szwedzkich/ i jest konkurencyjna do podobnego typu i standardu autobusów oferowanych przez inne "zachodnie" firmy. Dodatkowym udogodnieniem jest fakt, że ten typ autobusu będzie montowany w "KAPENIE" Słupsk, począwszy od lutego bieżącego roku.


* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.