Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Budynek myjni

* * *


Opracowanie artykułu Eugeniusz Marciniec i Mieczysław Owerko.
Nr 9 - 10 z września i października 1993 roku


* * *

W okresie od 15 października 1992 roku do września 1993 roku wybudowany został budynek myjni do samochodów osobowych, ciężarowych i specjalnych na terenie Gospodarstwa Samochodowego Transportu i Sprzętu MZK.

Generalnym wykonawcą robót był "COMPLEX-BUD" - ESPEBEPE - spółka z o.o. w Szczecinie. Projekt techniczny opracowany został przez Zakład Projektowo - Usługowy "STEJAX" inż. Stefana Gulczyńskiego. Jest to budynek parterowy, niepodpiwniczony, wykonany w technologii tradycyjnej tj. z cegły pełnej, stropodach z płyt dachowych panwicowych. Ściany budynku ocieplone zostały styropianem, natomiast stropodach płytami z wełny mineralnej twardej.

Powierzchnia użytkowa budynku myjni wynosi - 218 m2
kubatura budynku myjni wynosi - 1.300 m3
Jest to budynek funkcjonalny, estetyczny o wysokich walorach użytkowych. Elewacja budynku wykonana jest z emulsyjnych mas tynkarskich w kolorze ciemno-żółtym, cokół budynku z płytek klinkierowych. Jest to obiekt nowoczesny, pracujący w systemie zamkniętego obiegu wody z zainstalowanymi urządzeniami do podczyszczania ścieków, przez co spełnia wszystkie wymagania ochrony środowiska. Budynek wyposażony jest w następujące instalacje:
elektryczne /siła i światło/;
wodno-kanalizacyjne;
wentylacja pomieszczeń, grawitacyjna z wywietrzakami dachowymi oraz mechaniczna;
centralnego ogrzewania;
sprężonego powietrza.
Bramy wjazdowa i wyjazdowa otwierane mechanicznie. W budynku myjni zostały zainstalowane dwie myjnie:
1. Myjnia do samochodów osobowych typu AMSS-1511 produkcji "FUDIM-POLMO" w Poznaniu. Jest to myjnia automatyczna współpracująca równocześnie z suszarką. Na stanowisku tym można myć i suszyć samochody osobowe wszystkich marek europejskich i światowych. Czas obsługi i samochodu - ok. 6 min.
2. Myjnia do samochodów ciężarowych i specjalnych typu BREMEN-WP produkcji firmy "FWAT" 2 HAMBURGA - NIEMCY. Jest to myjnia dwuszczotkowa do automatycznego mycia powierzchni czołowych, bocznych oraz tylnych samochodów ciężarowych, specjalnych oraz naczep i pociągów drogowych. Czas mycia ok. 3 min. na 1 samochód ciężarowy;
ok. 6 min. dla naczep siodłowych i pociągów drogowych. Stanowisko do mycia w/w samochodów jest stanowiskiem kanałowym z dwoma bocznymi wejściami umożliwiającymi mycie podwozi z użyciem wysokociśnieniowego urządzenia do mycia typu PROFI-JET 15-200 produkcji firmy "KRANZLE"-NIEMCY.

Gospodarstwo Samochodowe Transportu i Sprzętu zaprasza pracowników do korzystania z myjni. Poniżej podajemy ceny za mycie samochodów, które są konkurencyjne w porównaniu z innymi myjniami na terenie miasta:

1. Samochód osobowy FIAT 126p - 35.000 zł
2. Pozostałe osobowe - 45.000 zł
3. Samochód dostawczy do 3,5 t - 65.000 zł
4. Samochód ciężarowy powyżej 3,5 t - 120.000 zł
5. Ciągnik siodłowy z naczepą - 200.000 zł
6. Autobus - 200.000 zł
Mycie ręczne /tylko samochody osobowe/:
1. Samochód osobowy FIAT 126p - 40.000 zł
2. Pozostałe osobowe - 50.000 zł.


* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


LinkiCopyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.