Menu


1879-1929


Lata 20-40 XX wieku


Lata 50–80 XX wieku


Finansowanie komunikacji inaczej

* * *

W latach poprzednich szczecińskie MZK, jak większość firm komunikacji miejskiej w Polsce, były finansowane przez wojewodę z budżetu państwa. Od 1 stycznia 1992 roku firma stała się w pełni miejskim zakładem budżetowym i wszelkie środki na prowadzenie działalności firmy pochodzą z budżetu miasta, czyli głównie z podatków od ludności.

Komunikacja miejska stała się główną pozycja w wydatkach miasta stanowiąc ich 1/4 części mimo, że zmiana taryfy spowodowała zmianę relacji w pokryciu kosztów działalności z około 60 % dopłaty i 40 % wpływów ze sprzedaży na 40 % dopłaty i 60 % wpływów za sprzedane bilety. Nie należy więc się dziwić, że w takiej sytuacji władze miasta działają w imieniu jej mieszkańców, zażądały od MZK efektywnego wykorzystania tak znaczących wydatków na sprawną komunikację. Rolą MZK jako firmy komunikacyjnej jest w ramach posiadanych środków zorganizować komunikację zaspokajającą podstawowe potrzeby społeczne.

Na co dzień spotykamy się z przypadkami marnotrawstwa i niegospodarności. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest nie liczenie kosztów w miejscu ich powstawania. Przeważnie pracownicy firmy na stanowiskach pracy nie zdają sobie sprawy z tego, ile co kosztuje i jak rzutuje to na ogólne koszty naszej działalności.

Rola Miejskich Zakładów Komunikacyjnych jako monopolisty skończyła się bezpowrotnie i to z kilku względów:

* w Szczecinie zarejestrowanych jest około 250 samochodów osobowych na każdy 1000 mieszkańców,
* w mieście jest zarejestrowanych 2500 taksówek osobowych,
* miasta i gminy decydują same o wyborze firmy świadczącej usługi komunikacyjne i będą dążyć do pozyskania najtańszego przewoźnika (przykładem tu mogą być gminy Gryfino i Kołbaskowo),
* pojawiają się na rynku inni przewoźnicy proponujący usługi po cenach konkurencyjnych. Na przestrzeni ostatnich kilku lat liczba pasażerów zmniejszyła się o prawie połowę.

Firma musi zmienić swoją filozofię myślenia. Niegdyś pasażer zabiegał o nas, obecnie to my musimy zabiegać o niego. Pamiętajmy, że pokrycie 60 % kosztów naszego działania ma pochodzić ze sprzedaży biletów. Firma musi zadbać o pasażera oferując mu sprawną, pewną i tańszą od samochodów komunikację, zapewnić znośne warunki podróżowania, punktualność kursowania, szybki przewóz i krótki czas oczekiwania na pojazd.
Firma musi spełniać podstawowe warunki sprawnej komunikacji jak: punktualność, sprawność i bezpieczeństwo.


* * *

Materiał z "Biuletynu Informacyjnego" Miejskich Zakładów Komunikacyjnych nr 5 z lutego 1992 roku. Autor artykułu Jerzy Barański - dyrektor firmy.

* * *Lata 90 XX wieku


Wiek XXI


Linki


Copyright © Janusz Światowy, 2002
Wszelkie prawa zastrzeżone.